zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ohrožuje nás rtuť v úsporných zářivkách?

13.06.2011
Odpady
Ohrožuje nás rtuť v úsporných zářivkách?

Na několika zpravodajských serverech se objevily poplašné informace o tom, že úsporné zářivky představují zdravotní riziko, protože obsahují karcinogenní látky, které se v případě rozbití zářivky mohou uvolňovat do okolí.

Alexandr Hanousek, jednatel společnosti Ekolamp, která se sběrem světelných zdrojů zabývá, k tomu říká: "Úsporné zářivky jsou obviňovány z vysokého obsahu rtuti. Té je však v zářivkách velmi málo, méně než 5 mg. V klasických lékařských teploměrech, které se stále ještě mnohde používají, je jí zhruba pět set krát více."

V zahraničí již byly zpracovány studie, které potenciální nebezpečnost úsporných zdrojů vyhodnocují. Jejich výsledky ukazují, že se riziko přeceňuje.

Také u nás nechala společnost Ekolamp zpracovat obdobnou studii, která měří uvolňování rtuti z malých sběrných nádob.

Tyto nádoby se již staly běžnou součástí mnoha interiérů v úřadech, obchodech i jinde. Lidé do nich mohou odkládat vysloužilé světelné zdroje, mimo jiné také úsporné zářivky.

Sběrné nádoby jsou konstruovány tak, aby se v nich světelné zdroje nerozbily a byly k recyklaci dodávány neporušené. Pokud by se v nich však některá zářivka přece jen rozbila, existuje nebezpečí úniku rtuti.

Měření ve sběrných nádobách provedl v dubnu 2011 tým Vysoké školy chemicko-technologická pod vedením prof. Ing. Petra Buryana, DrSc. Zkoumána byla možnost úniku rtuti ze sběrných nádob a další parametry.

Měření byla prováděna podle modifikované normy ČSN EN 13211. Zatím jsou k dispozici pouze dílčí výsledky, i z nich však vyplývá, že riziko uvolňování rtuti ze sběrných nádob je zřejmě minimální (viz graf). Konečná verze zprávy bude zveřejněna pravděpodobně v průběhu června. O jejích výsledcích vás budeme informovat.

Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
26
8. 2017
26.8-2.9.2017 - Seminář, školení
Živá škola Bílé Karpaty
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí