zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V celostátní soutěži Cesty městy se letos utká 32 obcí

13.06.2011
Doprava
Urbánní ekologie
V celostátní soutěži Cesty městy se letos utká 32 obcí

Města a obce z celé České republiky v letošním jubilejním desátém ročníku soutěže Cesty městy představí svá dopravní řešení, díky kterým došlo ke zklidnění dopravy. Celkem se do soutěže pořádané Nadací Partnerství sešlo 32 soutěžních návrhů ze všech 14 krajů ČR. Soutěž chce zviditelnit a odměnit kvalitní dopravní řešení realizovaná v České republice, která se mohou stát inspirací pro ostatní. Generálním partnerem soutěže je společnost Škoda Auto, záštitu opět poskytlo Ministerstvo dopravy ČR prostřednictvím oddělení BESIP.
Do letošního kola soutěže Cesty městy poslaly své zástupce všechny kraje ČR. Svou účastí v soutěži chce 32 měst a obcí ukázat, jak reagují na neustále rostoucí intenzitu automobilové dopravy a představit své recepty na zvýšení bezpečnosti silničního provozu. "Soutěž Cesty městypoukazuje na dopravní řešení, která respektují pohyb a setkávání chodců, prostor pro cyklisty i potřeby parkování nebo zásobování. Tedy nejen jízdu motorových vozidel," uvádí Oldřich Staněk z Nadace Partnerství. V praxi to obvykle znamená zúžení jízdních pruhů pro automobily a naopak rozšíření chodníků, posílení zeleně nebo vymezení zvláštních pruhů pro cyklisty. Od roku 2002 bylo v soutěži hodnoceno 206 projektů, 55 z nich bylo oceněno a Nadace Partnerství jim udělila finanční odměny v hodnotě více než 2,7 milionu korun.
Během července navštíví všechny soutěžní projekty zástupci hodnotící komise, aby je posoudili přímo na místě. "Výsledky slavnostně vyhlásíme 22. září 2011 v Napajedlech, která se stala jedním z výherců předchozího ročníku. Datum není náhodné, vztahuje se totiž k ukončení Evropského týdne mobility," doplňuje Oldřich Staněk. Nadace Partnerství odmění vítězná řešení finančními i věcnými cenami. "Města a obce mohly do soutěže přihlásit dopravní řešení,realizovaná a kolaudovaná v posledních pěti letech, tedy v roce 2006 a později. Důležitou podmínkou přitom bylo prokazatelné zvýšení bezpečnosti všech účastníků provozu, zejména pak chodců a cyklistů, a příznivý vliv na životní prostředí v okolí stavby,"uzavírá Staněk.
Soutěž Cesty městy se svou databází úspěšných českých příkladů zklidňování dopravy umístila na 1. místě mezi českými zástupci a celkově na 4. místě (ze 128 zúčastněných) v mezinárodním projektu SOL (Save Our Lives). Jeho cílem je posílit odborné kapacity regionálních a lokálních organizací zabývajících se zklidňováním dopravy ve střední Evropě. (Více o SOL na www.nadacepartnerstvi.cz/doprava/?sub=cnews&searchId=%281155%29).
Soutěž Cesty městy již tradičně probíhá pod záštitou Ministerstva dopravy ČR. Generálním partnerem je letos již popáté mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. "Podpora projektů a opatření, která zvyšují bezpečnost všech účastníků dopravního provozu, patří v oblasti společenské odpovědnosti do našich priorit," prohlásil ředitel vnějších vztahů společnosti Radek Špicar.
Dalšími partnery soutěže jsou Národní síť Zdravých měst ČR, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR a společnost 3M Česko. Hlavním mediálním partnerem je již od počátku soutěže měsíčník Moderní obec. Každý účastník soutěže navíc získá roční předplatné časopisu Dopravní inženýrství.
Kontakt: Oldřich Staněk, Nadace Partnerství, oldrich.stanek@nap.cz,608 181 156
Více informací o soutěži a příklady zklidňování dopravy: www.cestymesty.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
9
12. 2017
9-10.12.2017 - Seminář, školení
Brno
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí