zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hnutí DUHA slaví 40 let největší globální federace ekologických organizací

16.06.2011
Obecné
Hnutí DUHA slaví 40 let největší globální  federace ekologických organizací

Čtyřicátiny ve středu slaví Přátelé Země - největší globální federace ekologických organizací, kterou v České republice zastupuje Hnutí DUHA.

Přátelé Země (Friends of the Earth International) vznikli přesně 15. června 1971 ve švédském městě Roslagen. Federace nyní má 76 členských organizací ve stejném počtu zemí a dohromady asi 2 miliony členů.

Členské organizace spolupracují při obhajobě zdraví a živobytí lidí i při prosazování zelených inovací v ekonomice nebo lepší péče o bohatství světové flóry a fauny.

Přátelé Země během čtyř desetiletí své práce pomohli prakticky vyřešit problémy, jako jsou kyselé deště nebo ozonová díra. Prosadili lepší ochranu milionů hektarů tropických pralesů i další vzácné přírody.

Obzvláštní pozornost však federace věnuje sociálnímu rozměru ekologických problémů: práci, která pomáhá zdraví a živobytí chudých lidí ve třetím světě. Přátelé Země se liší tím, že většinu - celkem 40 ze 76 - členských organizací mají v rozvojových zemích.

Největší ze všech členských organizací není v žádném bohatém průmyslovém státě, nýbrž v Indonésii. V minulých několika letech Přátelé Země prosadili konec ukládání toxického odpadu z vyřazených lodí v Bangladéši, zahrnutí práva na pitnou vodu do uruguayské ústavy či lepší odškodné pro lidi vystěhované kvůli přehradě v Ugandě a uhájili obce v Kostarice před povrchovými rudnými doly.

Hnutí DUHA se českým členem Přátel Země stalo v roce 1993. Společně s dalšími evropskými členskými organizacemi provozuje také kancelář v Bruselu.


Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Členské organizace Přátel Země byly u mnoha změn, které doslova proměnily náš život k lepšímu. Stačí se podívat, jakými ekologickými problémy se Přátelé Země během těch čtyřiceti lety zabývali - a dnes už nemusí, protože jsou prakticky vyřešené. Elektrárenské komíny už nechrlí kyselé deště, ozonová díra se už uzavírá a zemědělci už nepoužívají DDT i další extrémně škodlivé chemikálie."

"Přátelé Země se odlišují tím, že jsou spíše sociální a ekologická než prostě ekologická organizace. Většinu své práce soustřeďují na ekologickou práci, která pomáhá zdraví a živobytí chudých lidí ve třetím světě. Ostatně jsme jediná z velkých globálních zelených organizací, která většinu členů nemá v bohatém průmyslovém světě, nýbrž v rozvojových zemích."


Kontakt:
Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, email: vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, telefon 731 465 279, email: barbora.slapakova@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
Ukliďme Česko
23
9. 2017
23.9.2017 - Festival, slavnost
Brno
10
10. 2017
10-12.10.2017 - Konference
Milovy - Sněžné
E-expert, spol. s r.o.
26
10. 2017
26-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí