zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

LED technologie současnosti

23.06.2011
Osvětlení
LED technologie současnosti

Trendy v osvětlovací technice a správě budov založené na LED technologiích se postupně implementují do běžného života.

Více než 3000 realizovaných projektů založených na LED technologiích po celém světě. To je bilance společnosti Osram, která k inovativním LED technologiím v osvětlení uspořádala společně se společností Siemens celoevropské turné Building KnowLEDge Tour. Turné probíhá postupně ve 12 evropských zemích až do září letošního roku. V Praze se zastavilo ve čtvrtek 12. května 2011 na pražském Výstavišti v Křižíkově pavilonu.

Nejen vysoké číslo doposud realizovaných projektů, ale zejména revoluční technologie v osvětlování, automatizace provozu budov a distribuce energií přilákaly na pražské Výstaviště téměř 500 návštěvníků především z řad architektů, projektantů a návrhářů osvětlení (kteří tvořili dvě třetiny všech zúčastněných).

Není LED jako LED

Trendy v osvětlovací technice a správě budov založené na LED technologiích se postupně implementují do běžného života. LED technologie splňují i náročné požadavky na nezkreslené podání barev, vysoký měrný světelný výkon a mají obrovské možnosti v dynamickém osvětlování s proměnlivými barvami nebo změnami odstínů bílé. "Při řešení moderního umělého osvětlení je ideální, aby se měnila teplota chromatičnosti světla od teple bílé ráno po chladně bílou v poledne a zase teplejší bílou večer," přibližuje Petr Hoechsmann ze společnosti Osram. "Nejen možnosti řízení osvětlení na pracovištích či v domácnostech v závislosti na denní době vzbudily na Building KnowLEDge Tour nečekaný zájem. Při prezentaci témat jako moderní funkční osvětlení v LED technologiích, řízení osvětlení, vliv světla na pracovní výkon a pohodu člověka - tedy i na kvalitu života, byla kapacita přednáškového prostoru více než naplněna," dodává Ellen Benešová.

Praktické ukázky si zájemci mohli prohlédnout přímo ve třech specializovaných sektorech - kancelář, obchod a pohostinství - nebo v tzv. magické "LED kostce" s řízeným barevným osvětlením. Zde návštěvníci mohli na vlastní kůži během desetiminutové projekce a světelné show prožívat světlo doslova všemi smysly.

Mimo LED technologie byla pozornost soustředěna i na technologii OLED jako plošný zdroj světla s nízkým povrchovým jasem. Prezentace "svíticích" zrcadel s využitím OLED panelů Orbeos předurčuje skvělé možnosti uplatnění této technologie nejen pro designová svítidla, ale v budoucnu také jako svíticí tapety pro stropy či stěny. Nekonečné možnosti představuje také pro osvětlování obchodů, neotřelé prezentace výrobků nebo pro náladové osvětlení muzejních expozic. Lze s nimi ztvárnit komplexní osvětlovací řešení při dodržení všech nejdůležitějších požadavků na světlo: hodnotu světelného toku, dlouhodobou ekologickou udržitelnost, nízké náklady a efektivitu.

Úspory na prvním místě

Fascinující kombinace inspirace a poznání byla v rámci celé výstavy orientovaná na praktické aplikace. Light management systém, řízení osvětlení systémem DALI i řízená správa budov, automatizace vytápění, větrání nebo klimatizace jsou klíčem k inteligentním šetrným budovám, tzv. "zeleným stavbám". Osram jako člen Rady pro šetrné budovy a dodavatel inteligentních světelných řešení dodává spolu se společností Siemens technologická řešení pro šetrné budovy budoucnosti. Jejich komplexní energetický audit dokáže identifikovat možné úspory až do výše 70 %.

Pro projektanty a architekty bylo prezentováno efektní RGB nasvícení budov, fasád a zajímavých interiérů. Poutavé efekty, které nemusí být technicky ani energeticky náročné, byly prezentovány s využitím produktů značky Traxon na vnějším plášti magické LED kostky.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí