zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma dostala pokutu za poškození půdního povrchu v lesích

17.06.2011
Les
Firma dostala pokutu za poškození půdního povrchu v lesích

Pokutu ve výši 120 000 Kč uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) firmě LESS & FOREST s.r.o. za ohrožení a poškození životního prostředí v lesích. Firma porušila zákon v roce 2010, kdy na lesních pozemcích v blízkosti Prahy poškodila při těžbě dříví půdní povrch

Na základě několika podnětů, provedli inspektoři šetření na lesních pozemcích v k.ú. Horoměřice a Statenice. Při šetření zjistili, že firma LESS & FOREST s.r.o., při těžbě a soustřeďování dříví, zvolila nesprávný technologický postup, díky kterému vyjela koleje do hloubky 20 - 50 cm a tím poškodila na několika místech půdní kryt. Celková délka vyjetých kolejí při prvním šetření byla 630m. Všechny práce firma prováděla bez ohledu na aktuální stav půdy, která byla vlivem četných srážek promáčená. Koleje byly způsobeny traktorem a v menší míře pojezdem harvestoru.

Při stanovení výše pokuty ČIŽP přihlédla ke skutečnosti, že firma LESS & FOREST s.r.o. ohrozila a poškodila životní prostředí v lesích zejména poškozením půdního krytu. Pohybem těžké těžebně dopravní techniky v nevhodném období došlo ke změně půdních horizontů a tlaků, které mají vliv na nejjemnější kořenové struktury ovlivňující vyživování dřevin i rostlin. Za zásadní inspekce také považuje skutečnost, že dříví bylo firmou soustřeďováno napříč mladými lesními porosty a nikoliv po stávajících lesních cestách a to ve srážkově nadprůměrném období. Následky činnosti firmy vznikaly několik dní a podle inspekce si firma musela být vědoma vznikajících škod, přesto dál pokračovala v těžbě dříví.

Na druhé straně inspekce ve svém rozhodnutí zohlednila snahu firmy částečně sanovat vzniklé škody. Výši sankce považuje ČIŽP za přiměřenou.Firma podala odvolání k MŽP, to však potvrdilo rozhodnutí inspekce v celém rozsahu. V současné době je rozhodnutí pravomocné.

P1070522.jpg

P1070514.jpg

Ivana Awwadová

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí