zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomouc zřejmě vybuduje v centru podzemní kontejnery na odpad

20.06.2011
Odpady
Olomouc zřejmě vybuduje v centru podzemní kontejnery na odpad

Olomouc chce příští rok vybudovat v městské památkové rezervaci podzemní kontejnery na tříděný odpad. Nyní ho v ní lidé mohou odkládat jen v omezené míře do menších nádob, což je podle vedení města nedostatečné. Investice, jejíž součástí by mělo být i pořízení mobilních nádob na biologicky rozložitelný odpad, si vyžádá zhruba 3,3 milionu korun. Radnice by na investici mohla získat dotaci z evropských fondů.

Primátorův náměstek Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL) dnes novinářům řekl, že v městské památkové rezervaci nelze na veřejných místech umisťovat kontejnery na tříděný odpad. "Některé jsou se souhlasem vlastníků domů ve společných prostorech domů, nestačí však požadavkům obyvatel. Pro vybudování podzemních kontejnerů hovoří i to, že cílem vedení města je navýšit objem separovaného odpadu," uvedl Šnevajs.

Podzemní kontejnery chce radnice vybudovat v Aksamitově a Lafayettově ulici a na třídě Svobody. Na každém stanovišti město hodlá umístit nádoby na papír, plast a sklo.

K financování investice Šnevajs řekl, že se radnice bude snažit získat na akci dotaci z evropského operačního programu životní prostředí, která může uhradit až 1,7 milionu korun. Zbylou část by měly zaplatit peníze, které město dostává od společnosti EKO-KOM.

Podzemní kontejnery fungují řadu let například v Uničově na Olomoucku a město jejich počet postupně zvyšuje. Podzemní nádoby na odpad si letos hodlají pořídit také v Šumperku či Loučné nad Desnou na Šumpersku.

Obyvatelé Olomouce loni vytřídili více odpadu než v roce 2009. Objem separovaných komodit se meziročně zvýšil o více než devět procent na 5922 tun. Množství odpadu, které skončilo v klasických popelnicích, však vzrostlo také. Technické služby loni vyvezly 16.773 tun směsného odpadu, což je o 556 tun více než předloni.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí