zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Starostové ministru Chalupovi řekli, že nechtějí CHKO Soutok

28.06.2011
Chráněná území
Starostové ministru Chalupovi řekli, že nechtějí CHKO Soutok

Velká většina starostů z Břeclavska nesouhlasí se záměrem vyhlásit novou Chráněnou krajinnou oblast (CHKO) Soutok na Břeclavsku. V podstatě všichni, až na nějaké výjimky, jsou proti, řekl ČTK ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) poté, co se s nimi dnes setkal. Podle ministra je nutné o projektu s vedením radnic v dotčeném území dále jednat.

"Diskuze tam (se starosty) byla složitá a velmi ostrá. Já si nedovedu představit, že bychom něco samosprávám nadiktovali a bez nich CHKO vyhlásili," uvedl Chalupa. Dokud spory neskončí, nelze podle něj o vyhlášení Soutoku uvažovat.

Ministr připustil, že v tomto projektu byla patrně již od počátku špatně zahájena diskuze o významu CHKO a výsledkem je současná odmítavá reakce starostů. Obávají se, že nové chráněné území by podstatně omezilo rozvoj měst a obcí, zastavilo by výstavbu a ztížilo využívání pozemků u CHKO.

Chráněná krajinná oblast by měla ležet v lužní krajině v okolí soutoku řek Moravy a Dyje. Táhne se od Lanžhota, kde nyní leží největší polesí v republice nazvané Soutok, zahrnuje okolí Břeclavi a zasahuje až k Lednicko-valtickému areálu.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČEÚ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí