zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Papež symbolem pokroku? V hybridních vozech ano

28.06.2011
Ekologická auta
Papež symbolem pokroku? V hybridních vozech ano

Je to půl roku, možná déle, co mě zaujala informace, že papež Benedikt XVI. chce jít příkladem jako ekologicky smýšlející člověk. Rozhodl se, že by si mohl pořídit slavný papamobil poháněný pouze elektřinou. Mělo to ovšem háček. Ze strachu o útok na jeho svatost musí jezdit v obrněném autě s neprůstřelným sklem.

Taková konstrukce něco váží, a pokud by se k ní přidala kupa baterií a elektromotor, dojezd na jedno nabití auta by byl velmi krátký. Tím by byl papamobil prakticky nepoužitelný.

Teď se jeho vize zřejmě stává skutečností. Alespoň z poloviny. Mercedes-Benz, dvorní dodavatel papamobilů, už prý začal pracovat na hybridní verzi svatého vozu.

Auto tedy bude vybaveno klasickou spalovací jednotkou i elektromotorem. Čistě na elektřinu bude moci jet až do rychlosti okolo 35 km/h. To bohatě stačí na pohyb v průvodu, kdy papež kyne nadšeným věřícím. V případě potřeby rychlejšího přesunu se zapojí klasický spalovací motor a odpadne i problém s nutností nabíjet, protože se baterie dobijí samy díky rekuperaci energie.

Papež nebude jedinou významnou osobností, která se pro hybrid rozhodla. Například monacký princ Albert II. jezdí Lexusem LS 600h L, který pracuje na stejném principu. I tak ale Benedikt XVI. půjde příkladem milionům lidí po celém světě.

AUTOR: Jan Markovič

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí