zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr navštívil Ralsko, odstraňování starých ekologických škod tady pokračuje

23.06.2011
Sanace, staré zátěže
Ministr navštívil Ralsko, odstraňování starých ekologických škod tady pokračuje

Ministr Tomáš Chalupa navštívil Ralsko a oblast bývalého vojenského výcvikového prostoru. Území, které bylo zdevastováno během pobytu Sovětské armády, je od roku 1991 sanováno pod dohledem Ministerstva životního prostředí. V rámci revitalizace areálu tady také bylo vysazeno 878 dubů.

Dne 30. května 2011 uplynulo 20 let od doby, kdy z území Ralska odjeli poslední sovětští vojáci, kteří po 21. srpnu 1968 oblast obsadili a zřídili tu vojenský výcvikový prostor. Po Sovětské armádě zbylo v celém areálu velké množství munice a zdevastovaná příroda - kontaminované podzemní vody a zbytky střel ve stromech. Nejvíce zamořeno bylo letiště Hradčany - na jeho sanaci bylo od roku 1990 vyplaceno už 330 milionů korun, dalších 18 milionů bylo ze státního rozpočtu vyčleněno na letošní rok.

Jedním z úspěšných projektů, které se v oblasti podařilo zrealizovat, je projekt Operačního programu Životní prostředí Ošetření, stabilizace a doplnění dubových alejí na Mimoňsku. Díky němu byla obnovena poničená místní stromová společenstva - celkem bylo ošetřeno přes 280 stromů, na padesát jich bylo nově vysazeno, a to hlavně v oboře Židlov, kam zamířil i ministr Tomáš Chalupa. Právě v této oboře se s výsadbou pokračuje. Díky dalšímu projektu Výsadba aleje Židlov, který bude dokončený 30. 6. 2011, tu přibylo 828 dubů zimních, které lemují obě strany silnice Kuřívody - Osečná. Výsadbou aleje se podařilo navázat na tradici české krajinářské tvorby, v minulosti totiž stromořadí sloužila pocestným jako ochrana před povětrnostními podmínkami.

"Aleje jsou důležitým krajinným prvkem, který krajinu nejen krášlí, ale výrazně zvyšuje i její biodiverzitu a působí také příznivě na její mikroklima, například jako větrolam," říká ministr Tomáš Chalupa. "Dozor nad odstraňováním starých ekologických zátěží je pro Ministerstvo životního prostředí důležitým úkolem a já jsem rád, že se nám toto poslání daří naplňovat, i tato alej je toho důkazem," dodává.

Odstraňování ekologických škod v Ralsku v současné době probíhá v lokalitě Kuřívody. Jedná se o poslední oblast bývalého vojenského prostoru, kde práce probíhají.

Zde si můžete prohlédnout fotogalerii z návštěvy ministra a jeho delegace v bývalém vojenském prostoru Ralsko.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí