zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sedmá generace 3/2011: Větší než malé množství radiace

02.07.2011
Obecné
Sedmá generace 3/2011: Větší než malé množství radiace

Ve třetím letošním čísle se Sedmá generace mimo jiné ptá: Přijde po jaderné "renesanci" jaderná dekadence? Jak se rodí patrioti? Ruší mikroúvěry chudobu, nebo ji naopak prohlubují? Kudy z diktatury HDP? Jak probíhají Critical Mass cyklojízdy? Proč je dobré dopřát dětem trochu rizika? Stane se ekomóda módou? Máme se přesunout od vnějších hodnot k vnitřním? A k čemu je dobré vzít do ruky kámen a stoupnout si do deště?

Hlavní téma připomíná nedávnou jadernou havárii v japonské Fukušimě. Přinášíme terénní svědectví expertky na radiaci Rianne Teuleové, zamyšlení učitele z Ósaky Warrena Deckera, ohlédnutí za takzvanou jadernou renesancí od Karla Polaneckého i reflexi médií, která pomocí podobných katastrof vytvářejí pocit nebezpečného bezpečí.

Na reportáž tentokrát vyjela Zuzana Vlasatá do Znojma za tamním Okrašlovacím spolkem, v seriálu Ekonomičtí disidenti pak Naďa Johanisová přibližuje příběh zakladatele mikroúvěrové banky Grameen a nositele Nobelovy ceny za mír Muhammada Yunuse. Na hlavní téma prvního letošního čísla navazuje rozhovor s politickým filosofem Erikem Zenceym, který se zamýšlí, čím nahradit ukazatel HDP.

Vedle obvyklých sedmogeneračních autorů a autorek dále v čísle narazíte na článek šéfredaktora počítačových časopisů Pavla Nygrýna o geokešingu; redaktor Ekolistu Martin Mach Ondřej prozkoumal dětská přírodní hřiště, umožňující dětem rozvíjet fantazii i za cenu roztrhaných tepláků a trochy špíny za ušima; a proslulá ekoložka Milena Rychnovská se dělí o dva překvapivé pohledy na říční a zemědělskou krajinu. Nechybí ani žeň z čerstvých diplomových prací, tentokrát na téma ekomódy, Critical Mass cyklojízd a růžového gangu indických žen.

Pro recenze jsme vybrali film Rainmakers, mapující osudy čínských aktivistů bojujících za lepší životní prostředí, a snímek The Pipe, sledující vynalézavý odpor severoirských rybářů a farmářů proti výstavbě plynovodu Shellu. Z knih jsme zalistovali šimpanzím Pohledem oknem, další tipy najdete v tradičním Librariu. Číslo jako obvykle uzavíráme rozhovorem, tentokrát s lesnickým expertem Jaromírem Bláhou z Hnutí DUHA. Mimo jiné se z něj dozvíte, proč je dobré přijmout mrtvé dřevo za součást života: "Zajímavé je ale sledovat, jak se mění názor lidí poté, co do divočiny plné starých a zdánlivě mrtvých stromů vstoupí a stráví zde několik hodin. Chtě nechtě musí začít vnímat, že mrtvé dřevo je plné života - houby, hmyz, ptáci, rozmanitost tvarů a barev a mladé stromky u pahýlů svých rodičů. Nová zrození. Smrt se stává součástí života. Přijímáme ji a začíná nám být v té divočině dobře."

Přečíst vybrané texty z čísla a vyplnit kvíz o předplatné 7.G můžete na www.sedmagenerace.cz.

Inspirativní čtení přeje

redakce Sedmé generace

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí