zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vytvořte si broukoviště s Callou

03.07.2011
Příroda
Vytvořte si broukoviště s Callou

Calla vydala skládačku "Vytvořte si zahradní broukoviště", která stručně a přehledně seznámí zájemce s vytvářením, výhodami a nevýhodami tohoto způsobu ochrany hmyzu vázaného na staré stromy a mrtvé dřevo. Broukoviště je skupina kmenů, špalků či větví zakopaných částečně v zemi nebo na ní položených. Nápad pochází z Britských ostrovů, kde jsou tzv. loggery různé velikosti součástí veřejných prostorů i soukromých zahrad.

Skládačka je zdarma k dispozici v kanceláři Cally nebo si ji lze stáhnout na www.calla.cz .

Ze společné iniciativy Cally a Centra ekologické a globální výchovy Cassiopeia nedávno vzniklo první broukoviště také v Českých Budějovicích v přírodní zahradě Cassiopeii.

Calla se dlouhodobě zabývá ochranou starých stromů i ohrožených brouků, kteří v nich nacházejí útočiště. V rámci správních řízení o kácení stromů se snaží hledat kompromisy, které by zachovaly vhodné prostředí pro chráněné druhy hmyzu a zároveň neohrozily bezpečnost lidí, kteří pod stromy denně procházejí. Broukoviště může být jednou z nouzových variant řešení pro biologicky cenné stromy, které se musejí kácet právě z bezpečnostních důvodů. Nemělo by se však v žádném případě stát záminkou pro kácení.

"V poslední době se na nás obrací řada jednotlivců i organizací, kteří se inspirovali našimi aktivitami v ochraně ohrožených druhů brouků. Nejjednodušší rada při ochraně starých stromů a jejich ohrožených obyvatel však zůstává stále stejná: Dvakrát měř a jednou řež," říká Jiří Řehounek, který se této problematice v Calle věnuje.

Další informace o ochraně hmyzu vázaného na staré stromy a mrtvé dřevo lze vyhledat na novém specializovaném webu Stromy a hmyz (www.calla.cz/stromyahmyz). Calla poskytuje také poradenství v oblasti ochrany hmyzu vázaného na staré stromy a mrtvé dřevo. Dotazy lze posílat e-mailem na calla@calla.cz nebo s pomocí formuláře na www.calla.cz


Kontakty: Jiří Řehounek (Calla), 605 066 898, RehounekJ@seznam.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí