zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy ČR otevřely u Liberce naučnou stezku Karlovské bučiny

03.07.2011
Ekologická dovolená, cestování
Ekologické vzdělání a výchova
Les
Lesy ČR otevřely u Liberce naučnou stezku Karlovské bučiny

Novou naučnou stezku v Národní přírodní rezervaci Karlovské bučiny otevřely dnes nedaleko Liberce Lesy ČR. Cílem projektu je přiblížit návštěvníkům zajímavou a cennou lokalitu jen kousek od krajského města, řekl dnes ČTK mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Rezervace, která byla vyhlášena v roce 1972, je ostrůvkem původního listnatého lesa na Ještědském hřbetu, kde jinak dominují smrky.

Naučná stezka je dlouhá 3,5 kilometru a má celkem šest zastavení s informačními tabulemi. "První zastavení lidé najdou přímo u železniční stanice Karlov pod Ještědem, od kterého vede cesta pozvolna vzhůru až k nejvyššímu bodu stezky, rozcestí Zelená Lavice, kde jsme nechali postavit odpočinkový altán," řekl Ludvík Řičář, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Liberec. Než turisté dojdou k samotnému altánu, minou při putování po stezce tři zastavení věnující se významu vody, obnově lesa a lesním půdám.

Tabule u altánu osvětluje význam lesních cest. Směrem dál už naučná stezka vede pouze z kopce. "Cestou k poslednímu zastavení, které popisuje rozdíly mezi druhy lesa a s tím související květenou, mají lidé možnost se ještě zastavit u pěkné lesní studánky," dodal Řičář. Vybudování stezky přišlo na 100.000 korun z Programu 2000, kterým Lesy ČR celostátně podporují veřejně prospěšné funkce lesů.

Rezervace Karlovské bučiny o rozloze více než 40 hektarů leží na severovýchodních svazích Ještědského hřbetu ve výšce 360 až 580 metrů nad mořem. Geologické podloží tvoří krystalické vápence až dolomity, které pravděpodobně pocházejí ze starších prvohor. Proto jsou zde příznivé podmínky pro vznik krasových jevů. Na nedalekém Velkém Vápenném vrchu je přes 350 metrů dlouhá Západní jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou, menší podzemní prostory jsou i v údolí Rokytky v těsném sousedství rezervace. Bučiny jsou cenné především vegetací tvořenou vápnomilnými bučinami subatlantického charakteru přecházejícími do květnatých bučin.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
26
2. 2019
26.2.2019 - Seminář, školení
Hradec Králové
INISOFT s.r.o.
27
2. 2019
27.2.2019 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Hotel Olomouc Centre
27
2. 2019
27.2.2019 - Seminář, školení
Praha
28
2. 2019
28.2.2019 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí