zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tvář Země okem pilota a poutníka

03.07.2011
Obecné
Příroda
Tvář Země okem pilota a poutníka

Fotografie Svatopluka Dvořáka a pilota Tomáše Klimeše

Ing. Svatopluk Dvořák se narodil v roce 1936 v Bratislavě, ale už od roku 1945 žije v severních Čechách. Když hned po válce začal v České Lípě chodit do školy, bylo to podle jeho slov ošklivé šedivé město, zato krajina kolem něj ho už od dětství lákala a okouzlovala. Poznávání přírody a kraje se mu stalo celoživotní zálibou a touha uchovat pro něj i jeho blízké prožitky a obrazy ho přivedla i k fotografování.

Po maturitě na českolipském gymnáziu Svatopluk Dvořák vystudoval v Praze chemii a začal pracovat v Crystalexu v Novém Boru. Původně byl technikem, ale zaujala ho i krása a zajímavost ručních řemesel. Měl zajímavou práci při zavádění výroby v novém kombinátě a později při její automatizaci, ale práce byla časově tak náročná, že fotografování šlo nějakou dobu stranou.

Letecké fotografování je novější kapitolou, které se věnuje až v posledních několika letech po seznámení s pilotem Tomášem Klimešem. "Je to specifický obor fotografování, náročný na souhru letce a fotografa, závislý na počasí a samozřejmě i dost nákladný. Naštěstí technický pokrok přinesl digitalizaci a možnosti upravit nebo opravit některé nedostatky snímků. Letecké fotky přinášejí nové pohledy na známá místa, jinak nedosažitelné. Postupně se snažíme snímat stejná místa jak z pohledu leteckého, tak pozemního. Ukázkou našeho snažení je výstava v ČL muzeu." Dodal Svatopluk Dvořák.


vvv

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
Institut Cirkulární Ekonomiky
30
11. 2017
30.11-1.12.2017 - Konference
Zámek Křtiny
9
12. 2017
9-10.12.2017 - Seminář, školení
Brno
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí