zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Německé obavy mění hru kolem Temelína

01.07.2011
Atomová energie
Politika
Německé obavy mění hru kolem Temelína

Šéf německých Zelených pro HN: Nečekejte naše sympatie, jádro je pro nás příliš riskantní. Česká republika bude podle šéfa ČEZ Martina Romana pod silným tlakem Německa a Rakouska, aby nedostavovala Temelín a vzdala se jádra.

"Evropské trendy ovlivňují budoucnost více než technologie. Jde o to, zda a jak bude Evropa bojovat proti globálnímu oteplování a také jak velký bude odpor některých států proti jádru," prohlásil včera Roman během slyšení před poslanci rozpočtového výboru.

Že tlak z Německa bude pokračovat, potvrdil včera HN Cem Özdemir, jeden ze dvou předsedů německých Zelených. "Česká republika od nás nemůže očekávat žádnou podporu, pokud bude sázet na jadernou energii. Respektujeme rozhodnutí našich sousedů, ale považujeme rizika jaderné energetiky za příliš vysoká," napsal HN.

Oficiální plán stále počítá s tím, že v Temelíně vyrostou další dva bloky. Tlak Německa, nejistota kolem ceny emisních povolenek a těžba plynu z břidlic v Polsku by ale mohly situaci změnit. ČEZ si určitě bude chtít na stavbu půjčit, banky se však mohou polekat rizik dlouhodobého projektu, který má být podle nejnovějších odhadů dokončen až kolem roku 2025. I list Financial Times nedávno napsal, že dostavba Temelína není v Česku otázkou podpory veřejnosti, ale peněz.

AUTOR: Marek Hudema
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí