zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Eurostat: s bohatstvím nepřibývá odpadků

11.07.2011
Odpady
Eurostat: s bohatstvím nepřibývá odpadků

Ačkoli evropské ekonomiky po roce 2002 rychle rostly a lidé bohatli, množství komunálních odpadů bylo od té doby stabilní. Poukazuje na to dokument statistického úřadu Eurostat [1].

Hnutí DUHA proto apelovalo, aby ministr životního prostředí Tomáš Chalupa navrhl nový zákon o odpadech, který se zaměří na recyklaci a snadnější třídění odpadu.

Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:
"Statistiky Eurostatu potvrzují, že bohatší společnost vůbec nemusí produkovat více odpadků. Množství odpadků nesouvisí s bohatstvím, nýbrž s tím, zda stát chytře podporuje recyklaci. Ministr Chalupa by měl v novém zákoně navrhnout účinná opatření, která zajistí, že naše recyklace postupně stoupne na úroveň Německa a třídění bude nejen správné, ale i snadné."

V České republice každoročně skončí na skládkách nebo se spálí recyklovatelné materiály za 3 miliardy korun [2]. Hnutí DUHA prosazuje nový zákon o odpadech, který pomůže, aby třídit bylo nejen správné, ale také snadné.

Klíčovým bodem by měla být takzvaná recyklační sleva: obce či města, která v přepočtu na jednoho obyvatele produkují málo odpadu, by měla mít menší poplatky za skládkování. Takové pravidlo by radnice motivovalo, aby domácnostem u snadnily třídění.


Kontakt:
Ivo Kropáček, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, telefon 731 465 279, email barbora.slapakova@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí