zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropa chce povolenky i pro aerolinie, USA se brání

12.07.2011
Doprava
Ovzduší
Evropa chce povolenky i pro aerolinie, USA se brání

Americká asociace pro leteckou dopravu (ATA) spolu s leteckými společnostmi United/Continental Airlines a American Airlines podala u Evropského soudního dvora žalobu proti rozhodnutí Evropské unie zavést od příštího roku obchody s povolenkami i pro letecké společnosti mimo Evropskou unii.

Podle nich toto rozhodnutí porušuje mezinárodní právo. Proti rozhodnutí vystupují i čínské aerolinky.

Evropská unie v březnu rozhodla, že všechny letecké společnosti bez ohledu na národnost provozovatele, které létají na její území, budou od ledna příštího roku zahrnuty do obchodování s emisními povolenkami. Unie tak chce přimět letecké společnosti k omezení zplodin ze spalování paliva a přispět k boji proti globálnímu oteplování.

Letecké společnosti mají do roku 2020 dostávat 85 procent povolenek zdarma a nakupovat jen 15 procent. Podle EU bude dopad tohoto opatření na cenu letenek minimální, u zpáteční letenky mezi Bruselem a New Yorkem má činit několik eur. Letecké společnosti z USA, Číny, Ruska a dalších zemí však tvrdí, že EU nemůže zavést své opatření i na lety mimo region. Aerolinky by totiž neměly platit jen za to, co nalétají nad EU, ale za celou trasu, což poškozuje zvláště dopravce provozující dálkové lety.

USA původně předložily svůj požadavek na soudní přezkoumání a zrušení rozhodnutí EU u soudu v Británii. Ten je však odkázal na Evropský soudní dvůr. Soud by měl předběžně rozhodnout do konce letošního roku, tedy do začátku platnosti nového systému.

EU tvrdí, že její rozhodnutí je plně v souladu se všemi ustanoveními mezinárodního práva, a nehodlá zrušit zákon schválený vládami EU a Evropským parlamentem.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí