zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

FIRMY MOHOU RECYKLACÍ POMOCI DĚTEM Z DĚTSKÝCH DOMOVŮ

14.07.2011
Recyklace
Zpětný odběr
FIRMY MOHOU RECYKLACÍ POMOCI DĚTEM Z DĚTSKÝCH DOMOVŮ

ASEKOL ODSTARTOVAL PROJEKT VĚNUJ POČÍTAČ

Nezisková organizace ASEKOL od července spustila dlouhodobý projekt Věnuj počítač. Jde o akci na podporu sběru a recyklace počítačů a notebooků z firem po celé České republice. Firmy podle výzkumu totiž až v 80 % případů nakupují nové zařízení mnohem dříve, než staré skutečně doslouží. Tyto funkční přístroje chce ASEKOL po repasování předávat dětem z dětských domovů. Navíc zapojené firmy obdrží i certifikát společenské odpovědnosti.

Průzkum společnosti ASEKOL ukázal, že 80 % firem nakupuje počítače jednou za dva až pět let, přičemž faktická životnost počítačů dosahuje i deseti let. Vzniká tak spousta elektroodpadu, který často zůstává ve firmách, nevyužitý. ASEKOL bude od přihlášených firem svážet vyřazené počítače a navíc jim poskytne tzv. E-box, do nějž budou moci zaměstnanci vhazovat ostatní drobný elektroodpad. O tuto nádoby si může firma zažádat bezplatně u společnosti ASEKOL.

"Všechna zařízení zkontrolujeme, ta nefunkční poputují k recyklaci a funkční počítače zrepasujeme a předáme k dalšímu využití například dětem z dětských domovů. Děti počítač využijí nejen jako nástroj pro komunikaci s rodinou či kamarády, ale hlavně ke studiu. Navíc je pro nejmladší generaci práce s počítačem naprosto samozřejmá a neumí si bez ní představit život. Děti z dětských domovů přece vůbec nejsou jiné," říká Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL.

Projekt má za cíl nejen podpořit sběr počítačů a notebooků, ale elektrozařízení celkově. V červenci a srpnu budeme ASEKOL firmy kontaktovat a zvát je jak k účasti na tomto projektu Věnuj počítač, tak i k dlouhodobé spolupráci na odděleném sběru elektrozařízení, tedy sběru zařízení nepocházejících z domácností přímo od koncových uživatelů. Věnuj počítač navíc bude fungovat i jako osvěta pro jednotlivé zaměstnance a povede k lepšímu porozumění možností třídění elektroodpadu.

Akce navazuje na podobně zaměřený a velmi úspěšný projekt Věnuj mobil. Jen v jeho školní části se za jedno pololetí podařilo vybrat 42 000 mobilních telefonů. "Věříme, že Věnuj počítač bude minimálně stejně tak úspěšný projekt, jako je Věnuj mobil. Je potřeba neustále upozorňovat na možnosti sběru elektroodpadu a motivovat k tomu, aby jej lidé třídili," říká Ansorgová.

Firma, která odevzdá nejvíce počítačů a notebooků navíc získá zajímavé ceny. Zájemci se mohou hlásit na www.venujpocitac.cz, kde zároveň získají veškeré informace o projektu, soutěži i cenách. Každá firma rovněž v rámci souběžného projektu Ekologická firma získá možnost používat jeho logo a obdrží certifikát společenské odpovědnosti.

Kontakty
ASEKOL s. r. o.: Čs. exilu 8, Praha 4, manažerka komunikace: Hana Ansorgová, e-mail: ansorgova@asekol.cz, tel.: 602 164 173, www.asekol.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí