zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma přes nařízení úřadů neodvezla z Vratimova palivo z lagun

14.07.2011
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Firma přes nařízení úřadů neodvezla z Vratimova palivo z lagun

Tuny alternativního paliva vyrobeného z ropných látek z takzvaných ostravských lagun po bývalé chemičce stále zůstávají uskladněné ve Vratimově na Frýdecko-Místecku. Přestože ho tam firma Baltom skladovala nelegálně, hromady paliva stále neodvezla. Za skladování už dostala stotisícové pokuty od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) i vratimovského stavebního úřadu. ČTK to řekla vratimovská starostka Dagmar Hrudová (ČSSD).

"Palivo měla firma odstranit do 30. června. Stále ale zůstává na místě na velkých hromadách," uvedla starostka. Firma Baltom podle ní tvrdí, že nemá na odvoz materiálu peníze. Údajně jí sdružení firem Čistá Ostrava, které má čištění velkých ropných jezer po chemičce v Ostravě na starosti, dluží peníze. Radnici firma poslala vyjádření, podle kterého potřebují na odstranění hromad paliva 28 milionů korun, sdružení firem Čistá Ostrava jim prý dluží 88 milionů korun. Jednatel Baltomu Miroslav Balcar Českému rozhlasu Ostrava potvrdil, že peníze hledají. Připravují kvůli tomu i právní kroky.

Mluvčí sdružení firem Čistá Ostrava Lubomír Zabavík řekl, že přerušili spolupráci se subdodavatelskou firmou Baltom, protože neskladovala vyrobené alternativní palivo správně. "I proto sdružení Čistá Ostrava pozastavila firmě platby," uvedl Zabavík. Celou situaci nyní řeší.

Radnice Vratimova se snaží obracet i na další instituce, aby jim pomohly situaci vyřešit. "Snažíme se kontaktovat ministerstva. Ale stejně pak máme v ruce jenom papír, který k odvezení paliva nepomůže," podotkla starostka. Podle ní je za současnou situaci zodpovědné i sdružení Čistá Ostrava, které s firmou Baltom navázalo spolupráci, přestože vědělo, že se do Vratimova palivo vozit nesmí. Palivo musí být uskladněno na předem vymezených místech za přísných podmínek.

Podle Českého rozhlasu Ostrava dostala firma Baltom od ČIŽP pokutu v řádech statisíců korun, která zatím není pravomocná. Stavební úřad ve Vratimově společnosti vyměřil sankci 200.000 korun.

Čištění velkých ropných nádrží v Ostravě, které zůstaly po bývalé chemičce Ostramo, museli kvůli problémům se špatným skladováním vyrobeného alternativního paliva přerušit. Na konci června se opět rozjelo. V Česku jde o sanaci jedné z největších ekologických zátěží ve městě za celkem tři miliardy korun. Laguny chtějí firmy odtěžit do konce letošního roku.

Radim Kijonka

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ASIO, spol.s r.o.
24
11. 2017
24.11.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
ASIO, spol.s r.o.
15
12. 2017
15.12.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Vodní zdroje Ekomonitor
6
2. 2018
6-7.2.2018 - Konference
hotel DAP, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí