zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna drtivou většinou podpořila novelu zákona o odpadech, umožní tak převést část peněz do programu Zelená úsporám

15.07.2011
Dotace
Recyklace
Sněmovna drtivou většinou podpořila novelu zákona o odpadech, umožní tak převést část peněz do programu Zelená úsporám

Poslanecká sněmovna na svém jednání podpořila návrh ministra životního prostředí Tomáše Chalupy a schválila novelu zákona o autovracích. Novela rozšiřuje možnost využití prostředků vybraných z registračních poplatků vozidel. Umožní tak i jednorázové převedení peněz do programu Zelená úsporám, který se na podzim loňského roku dostal do osmimiliardového deficitu.

"Jsem velmi rád, že novela zákona o odpadech sněmovnou hladce prošla. Je to další krok k vyřešení situace v programu Zelená úsporám, na kterém intenzivně pracujeme. Připomínám, že námi navrhovaná opatření jsou jednorázovým řešením a i přes tyto úpravy zůstane dost peněz na plné krytí požadavků na sběr a likvidaci autovraků," říká ministr Tomáš Chalupa. Dodává, že program pak bude využíván pouze na podporu sběru a likvidace autovraků, což zohlední nejbližší nově připravovaná legislativa.

Poplatky za registraci a přeregistraci vozidel vyrobených do roku 2001 se platí od roku 2009 a směřují na účet Státního fondu životního prostředí. Ten bude na konci roku 2011 obsahovat cca 1,5 mld. korun. Většina těchto prostředků ale není v současné době využita, proto se je Ministerstvo životního prostředí rozhodlo jednorázově převést do programu Zelená úsporám, ve kterém v současné době probíhá vyplácení žadatelů o dotace na zateplení a ekologické vytápění rodinných domů.

Už na začátku června proto Ministerstvo životního prostředí podepsalo memorandum se Sdružením automobilového průmyslu a Svazem dovozců automobilů. Zástupci automobilového průmyslu a dovozci automobilů tím vzali na vědomí potřebu schválení návrhu novely.

Ministerstvo životního prostředí také pracuje na novém ekologickém systému likvidace starých aut. Ve spolupráci se Sdružením automobilového průmyslu a Svazem dovozců automobilů vznikne pracovní skupina, která bude spolupracovat na efektivnějším nakládání s autovraky a podpoře obnovy vozového parku.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí