zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zájem o plyn poroste

20.07.2011
Energie
Zájem o plyn poroste

Celosvětová spotřeba zemního plynu díky novým zdrojům z břidlic a metanu z uhelných slojí po roce 2025 překročí podíl spotřeby uhlí a kolem roku 2035 se dostane na úroveň spotřeby ropy. Zemní plyn v budoucích letech přitom nahradí očekávaný světový propad produkce elektrické energie z jádra. Předpověděla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Očekává, že prudký nárůst globální poptávky po plynu bude důsledkem dramatického vzestupu dobývání plynu z nekonvenčních nalezišť hlavně v Severní Americe, Číně a Austrálii. Podle agentury to je dobrá zpráva zejména z hlediska energetické bezpečnosti, protože těžba z nových nalezišť bude mnohem rovnoměrněji rozprostřena po zeměkouli než dosud a bude možná v téměř každé světové oblasti včetně Evropy.

Do roku 2035 nová naleziště plynu k růstu globální spotřeby přispějí asi 40 %. Nynější nadbytek plynu na světovém trhu však podle IEA skončí do roku 2015, protože poptávka vyvolaná "plynovou revolucí" poroste podle IEA tak rychle, že začne překonávat i silný vzestup nabídky.

Plyn bude do značné míry nahrazovat paliva s mnohem vyšším podílem uhlíkových emisí na jednotku energie, jako je uhlí a ropa, bude však také vytlačovat bezemisní zdroje jako jadernou energii, podkopanou letošní havárií japonské elektrárny Fukušima, a také drahé a nespolehlivé obnovitelné zdroje. Vzhledem k tomu se podle IEA emise oxidu uhličitého budou snižovat o něco pomalejším tempem.

Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí