zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Praze začali bioodpad svážet celoročně

22.07.2011
Bioodpady
V Praze začali bioodpad svážet celoročně

Letošní novinkou v nabídce společnosti Pražské služby, a. s., je doplnění už tradičního sezonního svozu bioodpadu (od 1. 4. do 30. 11., kdy se hlavně od majitelů zahrad a domů sváží tráva, listí či spadané ovoce) o celoroční svoz. Ten se začal nabízet všem Pražanům, tedy i lidem z bytů. Do tohoto bioodpadu patří listí, tráva, plevel, zbytky rostlin, dřevní štěpka u větví stromů a keřů, piliny a hobliny, spadané ovoce, zbytky ovoce a zeleniny, ale také třeba čajové sáčky, kávová sedlina, skořápky od vajec apod. Naopak v bioodpadu by se neměly objevit oleje, kosti, maso, biologicky nerozložitelné odpady atd.

Zatímco pro sezonní svoz biodpadu se nasazují i velkoobjemové kontejnery, pro bioodpad z bytů jsou určeny kompostejnery o objemu 120 nebo 240 litrů. Pražské služby sázejí na to, že pro zapojení do celoročního sběru se mezi sebou domluví i členové bytových družstev či společenství vlastníků a společně si kompostejnery začnou objednávat. Separovaný bioodpad se sváží na kompostárnu, kde se kompostuje a mění na substrát. Ten se pak dále využívá pro městskou zeleň, rekultivace i jako zemědělská půda. I obyvatelé sídlišť tak mohou nyní přispívat k ekologickému nakládání s odpady z domácností.

>>Protože bioodpad tvoří více než 20 % z celkového odpadu domácnosti, mělo by být v zájmu nás všech jej separovat, kompostovat a vracet zpět do přírody,

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí