zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svaz průmyslu odmítá rušení vyvlastňování v důlních oblastech

27.07.2011
Geologie
Svaz průmyslu odmítá rušení vyvlastňování v důlních oblastech

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP) odmítá novelu horního zákona, která počítá se zrušením možnosti vyvlastnění majetku státem kvůli důlní činnosti. Podle SP změna zákona zásadně poškodí těžební odvětví, způsobí rušení pracovních míst v tomto oboru a přinese negativní dopad na energetickou bezpečnost státu. ČTK to dnes sdělil mluvčí SP Milan Mostýn.

Největší problém podle svazu spočívá v tom, že změnou zákona vlastníci pozemků získají právo veta při povolování těžby. "Na rozdíl například od staveb ve veřejném zájmu tak nebude v oboru těžby existovat právní úprava, která by umožnila jejich požadavky a postoj překonat. Ložisko je přitom nepřemístitelné. Uplatnění novely tak přinese neřešitelné situace," uvádí SP.

Svaz očekává, že změna povede ke spekulacím s nemovitostmi v dobývacích prostorech. Stát a těžaři pak ztratí přístup k zásobám uhlí tam, kde nejsou vyřešeny všechny majetkové otázky s vlastníky nemovitostí.
Vláda se chystá brzy novelu horního zákona projednat. Ke schválení novely v letošním roce kabinet tlačí mimo jiné ekologové. "Navržená novela řeší úpravu střetu zájmů mezi ochranou soukromého vlastnictví a využíváním nerostného bohatství. Předložené řešení výrazně posiluje ochranu práv vlastníků nemovitostí potenciálně dotčených těžbou vyhrazených nerostů," stojí v návrhu novely zákona.

SP toto tvrzení odmítá a považuje novelu za politické gesto. "V případě přijetí předkládané novely nemůže stát (v případě sporu) dosáhnout využití horním zákonem deklarovaného státního nerostného bohatství," uvádí. Návrh navíc podle svazu neprovází analýza důsledků změny pro energetickou bezpečnost země a bere v úvahu jen vztah státu, jako vlastníka nevytěžených surovin, a vlastníků nemovitostí. Neřeší však vztah k těžebním společnostem.

SP vyjádřil již své připomínky k novele při jednáních s politiky, v srpnu se má tématem zabývat také tripartita. Podle SP novelu kvůli ohrožení pracovních míst odmítají také odbory.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
E-expert, spol. s r.o.
26
10. 2017
26-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí