zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový zákon o ovzduší změní pravidla vyhlašování smogu a regulace

28.07.2011
Ovzduší
Nový zákon o ovzduší změní pravidla vyhlašování smogu a regulace

Podle nového zákona o ovzduší schváleného minulý týden vládou už nebudou muset kraje zpracovávat regulační plány, které udávají podmínky provozu velkých znečišťovatelů v době smogu. Odpadne jim i povinnost vyhlašovat signály míry znečištění. Úkol připadne Českému hydrometeorologickému úřadu, který bude mířit přímo na znečišťovatele.

Podle regulačního plánu se v uplynulých dvou zimách řídily podniky v Moravskoslezském kraji, zpracovaný ho má i Středočeský kraj a od minulého týdne má metodiku pro znečišťovatele rovněž Jihomoravský kraj. Další regiony plány připravují, pokud návrh nového zákona projde, budou muset svou práci změnit.

Nově budou krajské úřady stanovovat pro případy překročení regulační prahové hodnoty zvláštní podmínky provozu jen těm firmám, které se v dané lokalitě významně podílejí na jejím překračování. "Zvláštní podmínky provozu zdrojů budou zahrnuty v povolení k provozu," popisují autoři zákona novou úpravu. Krajské úřady pak budou ministerstvo informovat pouze o aktuálním výčtu regulovaných zdrojů.

Vznik smogové situace a její ukončení bude místo krajů vyhlašovat Český hydrometeorologický ústav, informovat bude přímo dotčené krajské, případně obecní úřady, ale i provozovatele a Českou inspekci životního prostředí.

Obce budou nicméně moci zpracovat obecní regulační řády pro případ omezení provozu automobilů v nízkoemisních zónách v době smogu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí