zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MVŠO dává zelenou šetrným budovám

28.07.2011
Ekologické stavění, bydlení
MVŠO dává zelenou šetrným budovám

Moravská vysoká škola Olomouc (MVŠO) se jako první česká vysoká škola stala členem České rady pro šetrné budovy (Czech Green Building Council, CZGBC). Díky zaměření MVŠO na energetický a facility management se tak její odborníci a studenti budou moci podílet na výzkumných a vývojových projektech členů CZGBC. Škola tím získá nejmodernější poznatky z realizace energeticky úsporných opatření, které následně promítne do svých vzdělávacích programů a také přináší své know-how členům CZGBC.

"Prostřednictvím členství v radě se naše škola zapojuje mezi nejlepší odborné partnery na problematiku šetrných budov, a tím se naplňuje jedna z našich hlavních priorit, kterou je aktivní spolupráce akademické a firemní praxe," uvedl Michal Menšík, prorektor MVŠO pro vědu, výzkum a rozvoj. Spotřeba energie budov tvoří v kolem 40 % celkové spotřeby energie a její snižování má dalekosáhlé národohospodářské dopady. V rámci EU by se od roku 2019 měly stavět pouze budovy s "téměř nulovou spotřebou energie". Úspory energie se týkají nejen vytápění, ale i větrání, chlazení, osvětlení a teplé vody. Podle Menšíka jde o ambiciózní plán, který vyžaduje širokou mezinárodní spolupráci akademiků a lidí z praxe.

"Nabídku MVŠO zapojit se do činnosti rady především v oblasti vzdělávání jsem velmi přivítal," uvedl Boris Zupančič, ředitel CZGBC. "Spolupráci se vzdělávacími institucemi považujeme za velmi významnou, neboť cesta k energeticky šetrnému jednání společnosti se neobejde bez osvěty v této stále důležitější problematice," doplnil Zupančič. Odborníci MVŠO se prostřednictvím CZGBC zapojí i do přípravy strategií pro energeticky šetrné stavby.

Kontakt:

Monika Mackovíková
Moravská vysoká škola Olomouc
+420 724 444 368
monika.mackovikova@mvso.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí