zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Voda v přírodních koupalištích na jihu Čech se zhoršila, na Orlíku jsou sinice

30.07.2011
Voda
Voda v přírodních koupalištích na jihu Čech se zhoršila, na Orlíku jsou sinice

Téměř ve všech sledovaných koupacích oblastech Jihočeského kraje nastalo od posledního měření zhoršení kvality vody. Hygienici zaznamenali výrazný nárůst kolonií sinic a vznik vodního květu na vodní nádrži Orlík na Písecku a ve Staňkovském rybníce na Jindřichohradecku.

"Rozvoj kolonií sinic je patrný pouhým okem. Voda u Podolska na Orlíku proto není vhodná ke koupání, neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání nelze doporučit zejména citlivým jedincům," uvedl František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

Na pětistupňové škále hodnotili hygienici vodu stupněm čtyři. Z podobných důvodů hodnotí stupněm tři kvalitu vody na Radavě na Orlíku. "Toto hodnocení znamená mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u vnímavých jedinců se mohou vyskytnout zdravotní potíže. Po koupání doporučujeme neotírat se ručníkem ale osprchovat se čistou vodou a převléci si plavky," podotkl Kotrba.

Od posledního měření nastalo zhoršení kvality vody ve Staňkovském rybníce na Jindřichohradecku a to až na stupeň čtyři. Rovněž zde ukázaly laboratorní rozbory nadlimitní výskyt sinic.

Nízkou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů vykazuje i voda u pláží v Horní Plané a v Černé v Pošumaví na Lipně, kde je hygieniky hodnocená stupněm dvě. U některých citlivějších lidí by se mohly vyskytnout zdravotní potíže, proto je dobré se po koupání osprchovat.

Jedinou v kraji sledovanou koupací oblastí, která byla hodnocena jedničkou, je rybník Hejtman. Teploty vody se pohybují od 16,7 °C u po 20,9 °C stupňů Celsia.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
Institut Cirkulární Ekonomiky
30
11. 2017
30.11-1.12.2017 - Konference
Zámek Křtiny
9
12. 2017
9-10.12.2017 - Seminář, školení
Brno
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí