zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Hrad Bouzov táhnou evropští stavitelé ze slaměných balíků

13.08.2011
Ekologické stavění, bydlení
Na Hrad Bouzov táhnou evropští stavitelé ze slaměných balíků

Poslední týden v srpnu se na Bouzovsku uskuteční sedmý ročník Evropského setkání stavitelů ze slaměných balíků (ESBG 2011), které je ústřední evropskou událostí pro všechny slaměné stavitele, architekty, stavaře, vědce, vyučující i žáky, a je organizováno každým druhým rokem. Součástí ESBG bude jednodenní konference, která kromě účastníků ESBG bude přístupná i dalším zájemcům z české veřejnosti a bude simultánně tlumočená do češtiny. Tečkou programu bude koncert irské hudební skupiny Poitín na Hradě Bouzově.

"Je to jeden z příkladů, jak naše národní dědictví pomáhá k vytvoření mostů mezi minulostí a současností, když srovnáme náš kamenný hrad s tímto moderním přístupem ke stavitelství nízkoenergetických domů z přírodních materiálů," říká kastelánka Zuzana Šulcová z Národního památkového ústavu.

Letošní setkání ESBG proběhne od úterý 23. do soboty 27. srpna v Centru přírodního stavitelství Permalot v Podolí u Bouzova. Hlavní program setkání je přístupný pouze registrovaným účastníkům, nicméně páteční konference je určena široké veřejnosti. Zkušení evropští stavitelé na ní představí témata související se vzděláváním, výzkumem a podnikáním v moderním nízkoenergetickém stavitelství.


První obecní stavba ze slaměných balíků v České republice


V rámci setkání a ve spolupráci s Obecním úřadem Bouzov se uskuteční stavba autobusové zastávky z přírodních materiálů (dřevěná konstrukce, slaměné balíky, hliněné omítky a zelená střecha). Do výstavby se spolu s mezinárodními staviteli z 22 různých zemí bude
moci zapojit i místní mládež.

Navštivte slaměné domy!

Poslední srpnovou neděli se uskuteční den otevřených dveří v obytných slaměných domech po celé České republice jako jedna z doplňkových akcí ESBG. Organizátor akce Jan Froněk k tomu dodává: "Těší nás, že můžeme nabídnout tolik rozličných příkladů domů ze slaměných balíků po celé zemi. Již teď víme o řadě dalších budov, které čekají na vydání stavebního povolení nebo jsou rozestavěny, a tak doufáme, že se tato akce bude každoročně opakovat a rozrůstat." Pokud chcete zažít atmosféru slaměného domu, pak si můžete jednoduše vybrat z nabídky 16 domů na stránkách www.slamenestavitelstvi.cz. Tamtéž najdete forum pro zájemce o větší vhled do slaměného stavitelství.


E-Kohabitat


Po páteční konferenci a koncertu a před dnem otevřených dveří bude ještě možné navštívit sobotní veletrh E-kohabitat (27.8.), který bude probíhat v Permalotu (Podolí u Bouzova) spolu s každoroční Oslavou přírodního stavitelství. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé praktické workshopy, na ukázky technik přírodního stavitelství a spotřební eko-produkty od ekologických stavebních materiálů přes bavlněné plenky, domácí farmářské a kosmetické produkty. Tato akce se koná ve stejný termín jako populární výroční "Balóny nad hradem", které pořádá Hanácká kyselka pro celé rodiny.


Podrobný program a aktuální informace o celém ESBG včetně doprovodných akcí lze najít na:


www.slamenestavitelstvi.cz

Budete-li potřebovat doplňující informace,

prosím kontaktujte: Martinu Petrů, 728 799 115, esbgteam@gmail.com

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí