zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyšší recyklace by ušetřila českým krajům téměř 700 milionů korun

12.08.2011
Recyklace
Vyšší recyklace by ušetřila českým krajům téměř 700 milionů korun

Téměř 700 milionů korun by na poplatcích za skládkování mohly dohromady ušetřit všechny české kraje, pokud ministr životního prostředí v novém zákoně zajistí, aby recyklace v Česku postupně stoupla na úroveň Německa. Vyplývá to z nových propočtů, které udělalo Hnutí DUHA [1].

Ekologická organizace navrhuje, aby obce, které hodně třídí, byly ještě více zvýhodněny tím, že dostanou takzvanou recyklační slevu: nižší poplatky za skládkování zbytkového odpadu.

Obce všech 14 krajů včetně Prahy podle posledních statistik zaplatí 1,7 miliardy korun jenom v zákonných poplatcích za skládkování celkového množství 3,3 milionu tun odpadků. [1]

Naprosto zbytečně: pokud ministr životního prostředí Tomáš Chalupa v novém zákoně o odpadech zajistí, aby recyklace v Česku stoupla ze současných asi 20 procent [2] na padesát procent [3] - tedy na stejnou úroveň jako v Německu -, obce ušetří téměř polovinu všech poplatků, jež hradí za skládkování.

Ministerstvo životního prostředí přípravy nového zákona o odpadech právě dokončuje.

Hnutí DUHA navrhuje, aby součástí nového zákona byla takzvaná recyklační sleva: obce, které hodně recyklují, a produkují tedy málo odpadků, budou mít nižší sazbu poplatku za skládkování zbývajícího odpadu v popelnicích. Recyklační sleva by motivovala obce, aby po vzoru úspěšných evropských sousedů rodinám usnadnily třídění - takže separovat odpad bude nejen správné, ale také snadné. Mohou také umožnit domácnostem, aby třídily takzvaný bioodpad: zbytky z kuchyně či trávu a listí ze zahrad.

V klíčovém výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny, který o novém zákoně budou jednat následující poslanci:

o Jihočeský kraj: František Dědič (ODS)
o Jihomoravský kraj: Václav Mencl (ODS)
o Královéhradecký kraj: Robin Böhnisch (ČSSD) a Jiří Oliva (TOP09)
o Moravskoslezský kraj: Kateřina Konečná (KSČM) a Ladislav Šincl (ČSSD)
o Olomoucký kraj: Radim Fiala (ODS), Jiří Krátký (ČSSD), Josef Nekl (KSČM) a Bořivoj Šarapatka (TOP09)
o Olomoucký kraj: Radim Fiala (ODS), Jiří Krátký (ČSSD), Josef Nekl (KSČM) a Bořivoj Šarapatka (TOP09)
o Plzeňský kraj: Jan Látka (ČSSD)
o Středočeský kraj: Luděk Jeništa (TOP09), Jan Smutný (TOP09) a Václav Zemek (ČSSD)
o Ústecký kraj: Milan Šťovíček (VV)
o kraj Vysočina: Josef Novotný st. (VV)
o Zlínský kraj: Tomáš Úlehla (ODS)

Česká republika recykluje pouze asi 20 procent z každoročních cca 3,3 milionu tun komunálního odpadu. Ale například Německo stejně využívá polovinu veškerého odpadu, Nizozemsko 60 procent a belgické Vlámsko dokonce 72 procent [4].

Česká ekonomika proto každoročně vyhazuje na skládky nebo spaluje kvalitní recyklovatelné suroviny za 3 miliardy korun [5].


Ivo Kropáček, vedoucí programu Odpady v Hnutí DUHA, řekl:
"Jsou to naprosto zbytečně vyhozené peníze nás všech. Pokud recyklace stoupne na úroveň úspěšných evropských států, jako je Německo, obce a potažmo občané na poplatcích za skládkování ušetří milióny."

"Ministr Chalupa by proto měl do nového zákona o odpadech zařadit takzvanou recyklační slevu - obce, které hodně recyklují, budou mít menší sazbu poplatků. Pro radnice a obecní úřady musí být výhodné pomáhat domácnostem, aby třídit bylo nejen správné, ale také snadné."


Kontakt:
Ivo Kropáček, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Magda Koutská, telefon 728 033 727, email magda.koutska@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí