zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prezident Klaus podepsal atomový zákon

15.08.2011
Atomová energie
Prezident Klaus podepsal atomový zákon

Prezident Václav Klaus minulý týden podepsal zákon, který Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) umožní vybírat poplatky od provozovatelů jaderných zařízení, na něž v rámci své činnosti dohlíží. Zákon však počítá s výjimkami, na které se poplatky vztahovat nebudou. ČTK o tom informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

SÚJB kontroluje kromě celkem šesti jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně bezpečné zacházení s radiací u zhruba 8000 dalších držitelů povolení podle atomového zákona. Novela atomového zákona ale současně stanoví, že od poplatků budou osvobozeny vysoké školy a veškerá zdravotnická zařízení, která provoz svých nukleárních zařízení hradí z veřejného zdravotního pojištění. Osvobození se má vztahovat na instituce zabývající se vědou a výzkumem, pokud získávají peníze z veřejných rozpočtů a Evropské unie.

Například povolení k výstavbě jaderného zařízení má stát až 150 milionů korun. V případech prvního povolení k provozu jaderného zařízení nebo naopak povolení k jednotlivým etapám vyřazování z provozu stanoví novela horní hranici poplatku na úrovni 60 milionů korun.

Prezident dnes také podepsal zákon, díky němuž vybrané obce zřejmě získají až čtyři miliony korun ročně jako kompenzaci za to, že se na jejich katastrálním území bude zkoumat vhodnost vybudování úložiště radioaktivních odpadů. Příspěvek by se měl týkat 24 vytypovaných obcí.

Průzkumné práce v každé lokalitě mají podle předlohy trvat maximálně dva roky, měly by skončit v letech 2015 až 2016. Peníze budou poskytovány od okamžiku schválení příslušného průzkumného území. Zahájení průzkumu ale bude záležet na souhlasu příslušných obcí. V dosavadních místních referendech výstavbu úložiště ovšem neodmítlo v nejlepším případě 2,5 procenta lidí.

Průzkumné práce se mají podle novely uskutečnit ve čtyřech ze šesti zvažovaných lokalit, jimiž podle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) jsou Březový potok a Čertovka v Plzeňském kraji, Čihadlo a Magdaléna v Jihočeském kraji a Horka a Hrádek na Vysočině.

Česko v současnosti vyhořelé jaderné palivo skladuje v meziskladech.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí