zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pistácie pravá - řečík (Pistacia vera)

20.08.2011
Zemědělství
Zdraví
Pistácie pravá - řečík (Pistacia vera)

Oblíbená pochoutka obsahuje i mnoho zdraví prospěšných látek.

Pistácie patří do čeledi anacardiaceae. Je to peckovice a botanicky je příbuzná s oříšky kešu, broskvemi a mangem. Existuje několik desítek druhů pistácií, ale pouze pistacia vera poskytuje jedlé ořechy pro komerční využití. Oříšky stromu pistacia vera byly známy v Persii pod názvem pisteh - odtud je také odvozen název, který dnes plody tohoto stromu nesou.

Nejkvalitnější pistáciové oříšky pocházejí z Řecka (ostrov Egina u Athén) a z Iránu. Z historických pramenů se můžeme dozvědět, že stromy rodící pistácie mají velmi dlouhou historii, ale byly tak vzácné, že si konzumaci jejich plodů mohli dovolit pouze příslušníci královské rodiny a bohatí. Traduje se, že královna ze Sáby měla ve zvyku své královské hosty uctít pistáciemi. V osmdesátých letech minulého století byly pistácie americkými obchodníky dovezeny do Spojených států, především pro americké občany pocházejících ze Středního východu. Zhruba o padesát let později se pistácie staly oblíbenou pochoutkou, kterou bylo možnost dostat i v prodejních automatech. Od dvacátých let tohoto století se pistácie postupně staly v Iránu populárním pěstitelským stromem, který farmáři neustále zušlechťují, aby zvýšili jeho výnosy.

Pistácie rostou na stromech (vysokých 6 až 9 m) v trsech podobajících se trsům vinné révy a jsou obaleny vnější slupkou a skořápkou. Když pistácie dozrávají, slupka zčervená, skořápka přirozeným způsobem praská a pistácie jsou připraveny na sběr. Skořápka pistácií se tedy otvírá v době, kdy jsou pistácie ještě na stromech. Pokud skořápka nepraskne, může být otevřena uměle, buď ručně nebo za pomoci strojů.

Za příznivých podmínek rodí pistáciový strom plody obvykle po dobu čtyřiceti let s tím, že se každoročně střídá dobrá úroda s úrodou menší. Existuje několik typů iránských pistácií. Tři nejběžnější typy Jumbo, Round a Long se obvykle prodávají ve velikostech 18-20, 20-22, 22-24, 24-26, 26-28 a 28-30. Velikostí se rozumí počet jader na 1 unci.

Hlavními producenty pistácií jsou Irán (43%), Spojené státy (26,5% - oblast Sacramenta a San Joaquín Valley v Kalifonii), Turecko (19,5%), Sýrie (8,5%), Řecko (1,5%) a Itálie (1%). Menší množství je produkováno také v Libanonu, Tunisku a Austrálii.

Pistácie jsou vynikajícím zdrojem, mnoha výživných látek, včetně draslíku, fosforu, vápníku, bílkovin, vitamínů, minerálů a aminokyselin nezbytných pro udržení si dobrého zdraví.

Ačkoliv obsahují ořechy průměrně dvakrát více tuku než produkty živočišné výroby, jedná se o tuk odlišného typu. Pistácie totiž mají mnohem větší obsah tuků nenasycených. Kromě toho obsahují nezanedbatelné množství vitamínu E a stravitelné vlákniny, které mohou pomoci ke snižování hladiny cholesterolu a jsou často spojovány se snížením rizika rakoviny střev.

ZDROJ: www.crohn.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
26
8. 2017
26.8-2.9.2017 - Seminář, školení
Živá škola Bílé Karpaty
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí