zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Gigantu Shell unikla ropa do moře

16.08.2011
Havárie
Gigantu Shell unikla ropa do moře

Britsko-nizozemský ropný a plynárenský koncern Royal Dutch Shell bojuje s únikem ropy z potrubí u jedné ze svých těžebních plošin v Severním moři.

Mluvčí společnosti David Williams podle informace stanice BBC netěsnost potrubí potvrdil. Společnost včera uvedla, že ropný vrt byl již uzavřen a únik je "pod kontrolou".

Na hladině se pohybuje ropná skvrna o délce 31 kilometrů a maximální šířce 4,3 kilometru, citovala agentura DPA ze včerejšího prohlášení společnosti Shell.

Netěsnost byla zjištěna na potrubí mezi vrtem a těžební plošinou Gannet Alpha asi 180 kilometrů východně od Aberdeenu na pobřeží Skotska, uvedla BBC. Shell podle vydaného prohlášení vyslal k pátrání po místě úniku dálkově řízenou ponorku a v oblasti je k odstraňování ropné skvrny připravena také loď s příslušným vybavením, situaci na hladině kontroluje z letadla.

Podle odborníků společnosti Schell se "uniklá ropa rozplyne přirozenou cestou působením aktivity mořských vln a nezasáhne žádnou z pláží".

Vrt byl podle mluvčího Williamse uzavřen, aby se dosáhlo snížení tlaku v potrubí. Shell pozorně situaci sleduje a jeho prioritou je zachování "ekologické bezpečnosti", ujistil mluvčí.

Z ropného pole Gannet bylo těženo mezi lednem a dubnem letošního roku okolo 13 500 barelů ropy denně.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí