zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Speleologové zpřístupní Jezerní dóm v jeskyni Na Turoldu

20.08.2011
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Speleologové zpřístupní Jezerní dóm v jeskyni Na Turoldu

Správa jeskyně Na Turoldu v Mikulově zpřístupní od příštího pondělí jednu z jejich největších atrakcí - Jezerní dóm. Jde o nejníže položenou část jeskyně, v níž je jezírko se smaragdově zbarvenou vodou. Již loni byla oficiálně zpřístupněna, ale jen na pouhý měsíc. Pak musel být dóm kvůli spodní vodě, která tuto podzemní síň zaplavila, uzavřen, řekl dnes ČTK vedoucí správy Jiří Kolařík.

Speleologové se léta připravovali na zpřístupnění Jezerního dómu. V hlubokém podzemí vytvořili složité schodiště, aby do něj mohli turisté pohodlně sestoupit. Pod hladinou jezera umístili podvodní světla. Počítalo se s tím, že z dómu vznikne nová chodba do dalších prostor jeskyně tak, aby v ní vznikl turistický okruh.

Vše zhatila podzemní voda, která loni po zpřístupnění dómu vystoupila na svoji rekordní úroveň - výšku bezmála devíti metrů, čímž byl překonán i rekord z roku 1951. Speleologům nezbylo nic jiného než čekat, až voda opadne, což se stalo nyní.

Hladina ustoupila a nad jezerem se již obnažila první vyhlídková plošina. "Musíme doufat, že voda půjde ještě dolů a umožní nám pracovat na zamýšlených projektech," dodal Kolařík.

Z Jezerního dómu vede nyní úzká chodbička do sousední Bílé síně. Je tak těsná, že ji lze zdolat jen po čtyřech. Po jejím rozšíření by turisté prošli nejen Bílou, ale i Kruhovou a Krystalickou síní. Novou atrakcí jeskyně by se stal průchod tektonickou poruchou - úzkou prasklinou dlouhou 18 metrů. Nová trasa vyústí v Balvanitém dómu v horní části jeskyně.

Jeskyni Na Turoldu navštíví ročně na 30.000 turistů.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí