zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nad Brněnskou přehradou se zlepší čištění odpadních vod

22.08.2011
Čištění odpadních vod
Nad Brněnskou přehradou se zlepší čištění odpadních vod

V povodí nad Brněnskou přehradou by se mělo zkvalitnit čištění odpadních vod. Veverská Bítýška ležící bezprostředně nad nádrží zahájí letos modernizaci čističky odpadních vod. Městys má aktuálně před podpisem smlouvy se zhotovitelem. Náklady na stavbu dosáhnou 67 milionů korun bez DPH, Bítýška je uhradí z evropské dotace a půjčky, řekl ČTK starosta Josef Mifek (Veverská Bítýška - obec nás všech).

Bítýška, která má přes 3000 obyvatel, dnes čističku odpadních vod má. Podle starosty je však stavba i její technologie zastaralá. Modernizace má přispět ke kvalitnějšímu vyčištění vody. Stavební práce i montáž technologie mají být hotové v roce 2013.

Brněnskou přehradu ležící pod obcí se vodohospodáři poslední léta snaží zbavit každoročního přemnožování sinic. Loni zahájili projekt za desítky milionů korun, jehož součástí je například vápnění břehů a provzdušňování vody. Odborníci se však shodli, že základem zásahů proti sinicím je čištění odpadních vod nad nádrží. Brněnská radnice přitom loni zveřejnila, že téměř třetina obcí nad nádrží odpadní vodu nečistí. Situaci mají zlepšit stavby kanalizací i čističek, i po dokončení aktuálních projektů však zůstane bez napojení na čističku přes 10.000 obyvatel nad nádrží, tedy asi pětina.

Veverská Bítýška byla v tomto směru i dosud výjimkou, čističku měla a podle starosty na ni splaškovou kanalizací byla napojená naprostá většina městyse. Zbývá napojit některé kratší okrajové ulice. Letos v září začne výstavba kanalizace v Boční ulici a části Tišnovské. "V záměru máme ulici Krátká," dodal starosta.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí