zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Konec jádra v Německu je šancí pro český průmysl

24.08.2011
Energie
Konec jádra v Německu je šancí pro český průmysl

Německý pohřeb jádra vyvolal v Česku diskuse o vlivu na dostavbu Temelína. Většinový názor byl ten, že vyšší ceny elektřiny a nedostatek kapacity v Německu zaručí ziskovost této investice. Hlavní problém tohoto argumentu je ale v detailech.

Vyšší ceny elektřiny způsobené odstavením prvních jaderných elektráren nemusí být dlouhodobé. V Německu je cenotvorná plynová elektrárna, po roce 2013 (plná aukce COâéé v Německu) ji pravděpodobně vystřídá černouhelná elektrárna. Cenu elektřiny bude i nadále určovat interakce mezi cenami uhlí, plynu, emisí COâéé a poptávkou. Tyto faktory se však nedají dlouhodobě spolehlivě předvídat.

Rizikovost investice dále zvyšuje fakt, že nové bloky Temelína by vyráběly elektřinu jen na vývoz. Česko by na sebe státními garancemi bralo velké investiční riziko, i když by elektřina byla určena pro zahraniční spotřebitele. Také závazky ke vzniku nových kapacit obnovitelných zdrojů energie (OZE) a k energetickým úsporám znamenají, že trh pro elektřinu z Temelína nemusí nikdy vzniknout.

Přesto by česká vláda měla německé rozhodnutí spíše přivítat než kritizovat, neboť je velkou šancí pro český průmysl. Program investic do OZE a výzkum nových technologií, financované německými spotřebiteli příspěvkem v regulované složce ceny elektřiny, nabízejí příležitost pro širší spektrum podniků, s vyšší přidanou hodnotou a v objemu mnohokrát převyšujícím plánovanou investici v Temelíně.

AUTOR: Martin Bebiak
Autor je analytik společnosti Candole Partners

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí