zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zástupci obnovitelných zdrojů kritizují nový zákon o energii

24.08.2011
Energie
Legislativa
Zástupci obnovitelných zdrojů kritizují nový zákon o energii

Odborné asociace výrobců energie z obnovitelných zdrojů odmítají současnou podobu návrhu zákona o podporovaných zdrojích energie, který je před druhým čtením v Poslanecké sněmovně. Podle nich významně omezuje provoz a rozvoj obnovitelných zdrojů v tuzemsku a chtějí do zákona zanést několik pozměňovacích návrhů. Na setkání s novináři to dnes uvedl Štěpán Chalupa z České společnosti pro větrnou energii.

Podle vlády má zákon nastavit dlouhodobě stabilní a udržitelné podmínky podpory výroby energie z obnovitelných zdrojů s co nejmenšími dopady na ceny energie pro konečné spotřebitele. Je spojen s Národním akčním plánem pro obnovitelné zdroje, který stanovuje roční limity pro jejich rozvoj. Tuzemské obnovitelné zdroje se na základě tohoto plánu mají rozvíjet jen do té míry, která dovolí státu v roce 2020 vyrábět 13 procent energie z těchto zdrojů, jak se ČR zavázala v rámci EU.

Limity na obnovitelné zdroje zástupci tohoto sektoru odmítají s tím, že brání rozvoji nových projektů. "Zákon jde na ruku velkým energetickým hráčům... Likviduje transparentní tržní prostředí pro malé a střední podniky v energetice," uvedla dnes asociace.

Zástupcům sektoru obnovitelných zdrojů vadí, že návrh zákona obsahuje několik ustanovení, která mohou vést k problémům na trhu se zelenou energií. Nejasné jsou podle nich například podmínky výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů a stanovení výkupních cen.

Tvrdí také, že návrh zákona špatně nastavuje podmínky pro výrobu elektřiny a tepla z biomasy. Počítá například se zrušením podpory spoluspalování uhlí s biomasou v roce 2015. To však podle exministra životního prostředí a poradce výrobců energie z obnovitelných zdrojů Martina Bursíka může vést k nedostatku zbytkové lesní biomasy a jejímu zdražení pro domácnosti na vytápění.

"Navrhujeme, aby podpora spoluspalování biomasy byla nastavena pouze pro využívání účelově pěstované biomasy," uvedl Bursík. Podle něj nyní probíhá boj o přízeň poslanců mezi zástupci sektoru obnovitelných zdrojů a velkými energetickými firmami. "Máme již podporu některých poslanců," dodal Bursík.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí