zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihlavské muzeum bude hostit už 11. ročník výstavy sukulentů

04.09.2011
Zemědělství
Ekologická dovolená, cestování
Jihlavské muzeum bude hostit už 11. ročník výstavy sukulentů

Mexické sukulentní fíkusy s tlustými kmeny budou jedním z hlavních lákadel 11. ročníku výstavy exotických rostlin v Muzeu Vysočiny v Jihlavě. Na pětidenní prodejní výstavě uvidí návštěvníci například také masožravé špirlice nebo kvetoucí "lidožravé" stromy. ČTK to dnes řekl pěstitel a organizátor výstavy Jiří Janda.

Sukulentní fíkusy pocházejí z mexického poloostrova Baja California a jihu Afriky. Vyznačují se pomalým růstem, malým počtem listů a nezvykle tlustými kmeny, které jim umožňují přežít i dlouhá období sucha v oblastech s minimem srážek. "Kořeny afrických fíkusů prorůstají skalami při hledání vody až do vzdálenosti 60 metrů," tvrdí Janda. Nejstarší vystavované fíkusy pocházejí z jeho výsevů z roku 1987. Největší z nich má podle Jandy při výšce 65 centimetrů obvod kmene 55 centimetrů.

Zajímavostí výstavy bude dvojice mladých rostlin Dracaena cinnabari z ostrova Sokotra. "Říká se jim 'stromy dračí krve'. Stromy s deštníkovitými korunami jsou v tamních pustinách doslova posvátné. Tvoří vývojově nejstarší lesní společenství na této planetě," uvedl Janda.

Další část expozice podle Jandy osloví milovníky sukulentů, kteří jsou při pěstování omezeni malým prostorem okenních parapetů bytů. "Živé kameny rodu Lithops a jejich příbuzných se i v dospělosti vejdou do květináčů o průměru šesti centimetrů, hojně kvetou, a mnohé z nich lze i tvarovat," dodal pěstitel.

Prodejní výstava se uskuteční ve dnech 7. až 11. září. Návštěvníci získají i praktické rady pro pěstování. Další informace najdou na webových stránkách www.sukulenty.estranky.cz.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí