zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sportovní firmy odstraní nebezpečné chemikálie z výroby

01.09.2011
Chemické látky
Sportovní firmy odstraní nebezpečné chemikálie z výroby

Přední producenti sportovního oblečení Adidas, Nike a Puma odstraní nebezpečné chemické látky ze svých výrobků, které ohrožují životní prostředí. ČTK o tom dnes informovala společnost Greenpeace. Například Adidas se zavázal, že do roku 2020 budou jeho výrobky absolutně chemicky nezávadné.

Společnosti se odhodlaly k odstranění nebezpečných látek z výroby poté, co Greenpeace na problém upozornil ve studii nazvané Špinavé prádlo. Ekologové ve výrobě 14 světoznámých oděvních firem včetně Adidasu, H&M a Abercrombie and Fitch odhalili přítomnost ethoxylátů nonylfenolů (NPE). Tyto látky jsou používány jako čistící prostředky v mnoha průmyslových procesech i při výrobě přírodních a syntetických textilií. V odpadním potrubí se rozkládají na nonylfenoly, velmi toxické substance.

Nebezpečné látky mohou proniknout do potravního řetězce a hromadit se v živém organismu, kde mohou narušit jeho plodnost, poškodit jeho reprodukční orgány a nakonec i růst. Závadné oblečení objevili ekologové v Číně a dalších asijských zemích.

"Cesta k odstranění jedů je dlouhá. Jsme rádi, že Nike, Adidas a Puma teď soutěží i spolupracují v závodě za budoucnost bez jedů, ale naprosto zásadní je, aby proměnily slova v činy a předložily konkrétní a ambiciózní implementační plán a začaly s opravdovou změnou v praxi," uvedl Jan Freidinger, vedoucí kampaně Greenpeace ČR.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
7. 2017
21-22.7.2017 - Přednáška, diskuse
Praha 6, FTVS UK a Divoká Šárka
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
E-expert, spol. s r.o.
26
10. 2017
26-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí