zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda bude rozhodovat o 50 miliardách. Vyjádřit se mohla jen 2 ministerstva

02.09.2011
Energie
Klimatické změny
Politika
Vláda bude rozhodovat o 50 miliardách. Vyjádřit se mohla jen 2 ministerstva

Přestože mají v příštích letech dostat kvůli vládním úsporám méně peněz, byla ministerstvům školství, dopravy, zdravotnictví, vnitra a dalším odepřena možnost vyjádřit se k návrhu, který by mohl přinést do rozpočtu téměř 50 miliard. Ministr financí Kalousek je tak jediným ministrem, který se návrhu postavil.

Vláda musí do konce září rozhodnout, zda umožní velkým výrobcům elektřiny čerpat bezplatně emisní povolenky. Pokud by vláda schválila Žádost o přidělení bezplatných povolenek ve znění předkládaném Ministerstvem životního prostředí, připraví státní rozpočet o téměř 50 miliard, které by jinak stát mohl na prodeji povolenek vydělat.

Chalupovo ministerstvo při projednávání Žádosti postupuje nestandardně. Do meziresortního řízení pozvalo jen Ministerstva průmyslu a obchodu a financí, ostatní se o probíhajícím řízení ani nedozvěděla. "Ministerstvo životního prostředí tímto krokem porušilo pravidla přípravy podkladů pro jednání vlády," upozorňuje právnička Zeleného kruhu Petra Humlíčková.

Dalším přešlapem MŽP je, podle právníka EPS Jana Šrytra, zveřejnění pouze torza návrhu: "Tu nejdůležitější část, tzv. Národní plán investic, který určuje, na co firmy bezplatné povolenky použijí, ministerstvo veřejnosti tají."

Návrh sklidil kritiku od ministra financí Kalouska, který ve své připomínce vyjádřil zásadní nesouhlas s podáním Žádosti z důvodu potřeby konsolidace státního rozpočtu. Kalousek dále uvedl, že bezplatné povolenky představují "ušlý příjem" veřejných rozpočtů, který by mohl významně přispět k dosažení vyrovnaného rozpočtu a snížit rozsah nutných rozpočtových škrtů.

"Výhrady ministra Kalouska považujeme za logické. Vláda se může rozhodnout povolenky vydražit, nemusí jimi pomáhat ziskovým elektrárenským firmám. Je to jen otázka priorit, které si určí. Domníváme se, že by se vláda před občany naprosto diskreditovala, pokud by si nechala ujít takový balík peněz, zatímco v oblastech, kde se to nejvíc dotkne lidí, škrtá a šetří," říká právník EPS Jan Šrytr.

Připomínku k Žádosti podaly také nevládní organizace - Ekologický právní servis (EPS) spolu s Centrem pro dopravu a energetiku (CDE).

TZ Ekologický právní servis

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí