zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Teplárenské sdružení České republiky odmítá zpochybňování derogace

05.09.2011
Energie
Ovzduší
Teplárenské sdružení České republiky odmítá zpochybňování derogace

Teplárenské sdružení České republiky se ohrazuje proti dezinterpretaci a překrucování skutečného smyslu a významu bezplatného přidělování povolenek na emise skleníkových plynů v tisku a odmítá jejich zpochybňování ze strany ministra Kalouska.

I v případě bezplatného přidělení části povolenek si jich firmy budou muset drtivou většinou koupit v aukcích. Výnos státu z prodeje emisních povolenek i při zohlednění bezplatně přidělené části lze v období let 2013 až 2020 odhadovat na 200 miliard korun. To jsou dodatečné daňové příjmy, z nichž většinu zaplatí tuzemské energetické společnosti, teplárny a průmyslové podniky.

Česká republika v Bruselu vyjednala, že zpoplatnění povolenek bude nabíhat postupně, aby měl průmysl čas se adaptovat, a tento náběh bude realizován bezplatným přidělením části povolenek a navíc výměnou za investice do modernizace zařízení. Nejedná se tedy o žádný dar teplárnám, ani o dotaci na úkor občanů, jakého jsme byli svědky při neuvážené podpoře fotovoltaických elektráren, ale jde pouze o dočasné zmírnění nového daňového břemene uvaleného na teplárny a další průmyslové podniky.

Příprava investic v energetice je dlouhodobá záležitost. Řada těchto akcí, které směřují ke snížení emisí, je proto již dnes nastartována, v některých případech nevratně. Pokud by bylo přidělování povolenek na základě platného mechanismu derogací zrušeno, budou firmám na profinancování těchto investic chybět peníze a připravované projekty zůstanou nedokončeny, respektive nebudou realizovány.

To se týká zejména teplárenských společností, které se pohybují v konkurenci lokálního vytápění, na které není žádná uhlíková daň uvalena. Teplárenské sdružení České republiky proto návrh ministra Kalouska na zrušení derogace, zveřejněný v tisku, považuje za bezprecedentní narušení elementární jistoty podnikatelského prostředí v České republice a rozhodně ho odmítá.

Myšlenka, o které se nyní bohužel opět začíná spekulovat, že by stát namísto derogace povolenky sám prodával a investice do ekologie (ve výši 50 % výtěžku z povolenek, která je požadována příslušnou směrnicí EU) pak realizoval buď sám, nebo prostřednictvím státních dotací, by znamenala obrovské riziko korupce, netransparentnosti a neefektivity takového procesu.

Ing. Martin Hájek, Ph.D., ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí