zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Plzeňském kraji je devět velkých starých ekologických zátěží

05.09.2011
Sanace, staré zátěže
V Plzeňském kraji je devět velkých starých ekologických zátěží

Stovky milionů korun si vyžádá odstranění devíti největších starých ekologických zátěží v Plzeňském kraji. Likvidace první z nich začne v Horní Bříze, ostatní mají hotové nebo rozpracované analýzy rizik, někde už žádají o evropskou dotaci na sanaci. ČTK to řekl krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný (ČSSD).

V Horní Bříze na Plzeňsku začnou tento měsíc sanovat za 236 milionů Kč starou skládku fenolů a dehtů. "Ukončený máme projekt analýz rizik pěti míst," řekl vedoucí krajského odboru životního prostředí Martin Plíhal.

Z těchto lokalit by se měly v brzké době sanovat dva areály. Jde o bývalé Chodské pletárny uvnitř obce Koloveč na Domažlicku, kde jsou uloženy chlorované uhlovodíky po praní příze a není vyloučen jejich únik. Druhou sanací, kterou také doporučil kraj, je areál bývalého Zachema v Plzni na Slovanech, kde současný majitel, firma Overlack, žádá o dotaci na sanaci. "Kraj tam zadal rizikovou analýzu a potvrdilo se znečištění chlorovanými uhlovodíky," uvedla Marie Hanušová z krajského odboru životního prostředí. Podél železnice je vysoká kontaminace, která by se mohla při opravách posouvat dále. Kraj doporučuje ohnisko odtěžit.

Dalším problémovým místem je bývalé úložiště polychlorovaných bifenylů v Holostřevech na Tachovsku. Současný majitel areálu, firma Strabag, se chce řešení zátěže účastnit. V místě je téměř hotová analýza rizik, která je nutným předpokladem pro žádost o dotaci.

Dalším problémem v kraji je halda chemického odpadu v bývalé Lachemě v Kaznějově na Plzeňsku. Současný majitel areálu, firma OMGD, požádala o dotaci na zpracování rizikové analýzy. Dílčí úpravy skládky jsou podle kraje nutné. Okolí Kaznějova navíc trápí těžké kovy, nikl a kobalt.

V Plzni chce ještě kraj spolu s městem řešit lokalitu Libušín, pro nějž bude analýza rizik hotová v září. Jde o bývalou čistírnu oděvů, náklady na sanaci se odhadují na 50 milionů korun. Hrozící ohnisko zamoření se má odtěžit, protože chlorované uhlovodíky se objevily ve studnách v okolní vilové části. Kraj počítá s tím, že příští rok by se o dotace přihlásilo město za spoluúčasti kraje.

Bývalé areály Amati ve Stříbře a okresního stavebního podniku ve Zruči u Plzně, kde jsou chlorované uhlovodíky, se zatím podle kraje nemusí akutně sanovat, protože se tam neplánují zemní práce.

Neřešenou lokalitou je skládka Ledce u Plzně. Zatím není jasné, kdo by mohl být optimálním žadatelem o dotaci, protože panuje spor o to, čí jsou odpady. Pozemky navíc patří někomu jinému.

V kraji už se také řeší menší zátěž, starý sklad pesticidů v Lubech u Klatov, který převzali restituenti po bývalém agropodniku. "Zpracovali jsme analýzu rizik a poskytli jsme ji vlastníkům. Ti požádali o dotaci na sanaci a dostali devět milionů a už se to realizuje," dodal Plíhal.

Dotace z operačního programu Životní prostředí, z něhož získala jako první 90 procent nákladů Horní Bříza, mají pokračovat až do roku 2013. Sanace se pokračovat až do roku 2015.

Václav Prokš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
24
8. 2017
24-26.8.2017 - Veletrh, výstava
Japonsko
ASIO, spol.s r.o.
25
8. 2017
25.8.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
25
8. 2017
25-27.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Živá škola přírodního stavitelství v Bílých Karpatech
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí