zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve středních Čechách vznikl přírodní park Okolí Okoře a Budče

11.09.2011
Chráněná území
Ve středních Čechách vznikl přírodní park Okolí Okoře a Budče

Ve středních Čechách byl vyhlášen nový přírodní park Okolí Okoře a Budče. Jeho cílem je ochránit specifický krajinný ráz v této lokalitě, řekl ČTK hejtmanův náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD).

Území vzniklo rozšířením původního přírodního parku Okolí Okoře, který zasahoval především do katastrů obcí Číčovice, Okoř, Svrkyně a Libochovičky. Součástí nového parku jsou i obce Zákolany, Dřetovice, Koleč, Blevice, Slatina, Olovnice, Zeměchy, Otvovice, Holubice-Kozinec a Debrno.

"Ten přírodní park nechrání nějakého živočicha nebo rostlinu, ale chrání krajinný ráz. Bere se to tak, že to území je cenné z hlediska krajinného rázu, a proto tam bude zvýšená ochrana z hlediska životního prostředí," uvedl Petera. Náklady na vznik parku podle něj byly minimální, víceméně byly spojeny jen s vytvořením informačních cedulí.

V Zákolanech dnes vyhlášení parku oslavili bohatým programem, zahrnujícím hudební vystoupení či přednášky, a zároveň slavnostně otevřeli zrevitalizované centrum obce. Obnova zanedbaného centra stála téměř pět milionů korun, většinu zaplatila Evropská unie.

Vyhlášení přírodního parku, který je prvním stupněm ochrany území, neomezuje běžné ekonomické aktivity ani využívání pozemků v souladu s územním plánem, ale mělo by zabránit větším zásahům do krajiny, například výstavbě rozsáhlých parkovišť, průmyslových hal anebo satelitních sídlišť.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí