zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bochemie začne v příštím roce recyklovat raketové palivo

07.09.2011
Recyklace
Bochemie začne v příštím roce recyklovat raketové palivo

Bohumínský výrobce chemických čistidel Bochemie, jehož nejznámějším produktem je Savo, zahájí v prvním čtvrtletí příštího roku v Bohuslavicích nad Vláří na Zlínsku zkušební provoz závodu na recyklaci prošlého raketového paliva. ČTK to řekl technický ředitel Bochemie Martin Procházka. Celkové náklady na investici, proti které lidé žijící v okolí v minulosti sepsali petici, přijdou na přibližně 100 milionů korun.

"Byly zahájeny stavební práce související s rekonstrukcí budovy. Tyto práce by měly být dokončeny v průběhu září tohoto roku. Následovat bude instalace, zprovoznění a odzkoušení nové technologie," uvedl Procházka.

Bochemie, která se zabývá výrobou prostředků péče o domácnost pod značkou Savo a dalšími značkami, původně předpokládala, že provoz v areálu zahájí letos. Nicméně olomoucké pracoviště stavebního úřadu ministerstva obrany vydalo stavební povolení pro tento projekt až letos v květnu, právní moci nabylo 8. června.
V současném objektu v areálu státního podniku VOP-026 Šternberk v Bohuslavicích nad Vláří chce Bochemie recyklovat staré palivo pro pozemní raketomety, letecké řízené střely a protiletadlové rakety země vzduch.

"Předpokládáme, že celkově bude vytvořeno přibližně 25 nových pracovních míst," uvedl technický ředitel bohumínského výrobce chemických čistidel. Dodal, že je přesvědčen, že o zájem o finální produkt ze strany odběratelů se podnik nemusí obávat.

Největší část peněz z přibližně stomilionového rozpočtu půjde do nové unikátní technologie, stavební část tvoří zhruba 15 procent. Bochemie na projekt získala příslib dotace z evropských fondů ve výši asi 31 milionů korun.

Bochemie Group je významným středoevropským výrobcem dezinfekčních prostředků. Zaměřuje se i na produkci chemických látek pro povrchové úpravy kovů. Centrála skupiny je v Česku, pobočky má na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a v Rusku. Skupina zaměstnává 730 lidí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí