zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pokuta za likvidaci zvláště chráněných druhů živočichů

08.09.2011
Příroda
Pokuta za likvidaci zvláště chráněných druhů živočichů

ČIŽP uložila společnosti CPI Park Žďárek, a.s. pokutu ve výši 1 350 000 Kč za likvidaci stanoviště zvláště chráněných druhů živočichů u obce Žďárek u Ústí nad Labem.

Na téměř 55 ha zemědělské půdy chtěla společnost vybudovat logistické centrum. Vzhledem k výskytu zvláště chráněných druhů živočichů nebyl tento záměr společnosti povolen. Lokalita je stanovištěm hned několika chráněných živočichů, ale především silně ohroženého chřástala polního (Crex crex) a kriticky ohroženého střevlíka druhu Carabus auratus. Výjimky na zásah do prostředí výše uvedených druhů nebyly investorovi nikdy vydány.

Po nepovolení investice nechala společnost své pozemky rozorat hlubokou orbou a plošně pokejdovat, což vedlo k plošnému úhynu všech vývojových stádií kriticky ohroženého střevlíka. Při provádění zemědělských prací došlo k přímému rušení volně žijících druhů ptáků a dalších živočichů včetně těch druhů, které patří mezi zvláště chráněné a ke zničení jejich hnízd.

Pokutovaná společnost se proti rozhodnutí inspekce odvolala, ale MŽP rozhodnutí v odvolacím řízení potvrdilo, takže je v současné době pravomocné.

P1200366 Carabus auratus.jpg

P1160684Žďárek.jpg

Ivana Awwadová,mluvčí ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí