zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Beroun shání peníze na likvidaci areálu Hobex

08.09.2011
Sanace, staré zátěže
Beroun shání peníze na likvidaci areálu Hobex

Berounská radnice shání peníze na likvidaci bývalého areálu Národního centra pro neslyšící zvaného Hobex. Zpracovala proto žádost o dotaci na odstranění starých ekologických zátěží, kterou odešle ministerstvu životního prostředí. Práce si vyžádají kolem deseti milionů korun, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Pavla Švédová.

Problémem je podle ní zejména materiál, ze kterého byly kdysi objekty postaveny. Použité panely totiž obsahují azbest. Jejich likvidace je finančně vysoce náročná, odpad bude možné uložit pouze na vybraných skládkách.

"Tyto kroky nejsou snadné, ani samozřejmé. Městu totiž nepatří ani pozemky ani budovy v areálu. Jednáme proto o souhlasu a součinnosti s odstraněním stavby a vyčištěním areálu se všemi vlastníky zmíněných nemovitostí," uvedla starostka Šárka Endrlová (Nezávislí Berouňáci). Bez dohody města, vlastníků pozemků a vlastníků budov a bez pomoci s financováním podle ní situaci není možné řešit.

Míst poznamenaných z minula prohřešky vůči životnímu prostředí je ve středních Čechách řada. Bývalé vojenské prostory, průmyslové areály a skládky dodnes nesou následky nevhodného skladování nebezpečných látek či neekologické výroby. Ropnými látkami a pesticidy jsou zamořeny spodní vody. Velkým problémem jsou také černé skládky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí