zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prahu čekají dva víkendy bez aut

16.09.2011
Doprava
Urbánní ekologie
Prahu čekají dva víkendy bez aut

Prahu čekají dva klidnější víkendy, kdy si centrum města oddechne od aut. V sobotu se pro automobily uzavře pravý břeh Vltavy od kavárny Slávie až po náměstí Jana Palacha. V neděli pak řidiči nebudou moct vjíždět po celý den na Václavské náměstí. Na sobotu 24. září je také přichystán již šestý ročník pouličního festivalu Zažít město jinak, který oživí různorodou zábavou některé pražské ulice a vyvrcholí hromadnou cyklojízdou. ČTK to dnes řekli organizátoři akcí z iniciativy Auto*Mat a pražského magistrátu.

Festival Zažít město jinak nabídne akce na více než deseti různých místech metropole. Jeho organizátoři letos nechali přípravu programu v jednotlivých městských částech na místních obyvatelích a spolcích. "Nechceme se dostat do role agentury, která pro někoho organizuje program," poznamenala Tereza Vohryzková z iniciativy Auto*Mat.

Srdce festivalu zůstává na Vinohradech, kde bude pro řidiče uzavřeno několik ulic kolem Americké a Rumunské ulice. Místo rušných komunikací tak vznikne pěší zóna se stánky neziskových organizací, mladých návrhářů, cykloobchodů, gurmánskými specialitami ze Středomoří nebo Mexika a koncerty.

Do akce se ale zapojí místní obyvatelé společně s kavárnami, restauracemi a dalšími místními podniky také například na Žižkově, na Smíchově, v Letňanech nebo ve Vršovicích.

Vyvrcholením festivalu bude Velká podzimní cyklojízda. "Je to více společenskokulturní akce než sportovní," poznamenal její organizátor Vít Masare. Jejím smyslem je upozornit na dopravní problémy metropole. Podle pořadatelů by město mělo více podporovat cyklistickou dopravu. Organizátoři očekávají účast několika tisíc cyklistů.

Cyklojízda odstartuje z Vinohrad a povede přes Václavské náměstí na křižovatku U Bulhara, kde její účastníci najedou na magistrálu. Po ní pojedou až do Těšnovského tunelu a přes Štefánikův most na nábřeží Kapitána Jaroše. Dále trasa povede přes Hlávkův most a Rohanské nábřeží do Libně, k holešovickému nádraží a na Letnou.

Evropský týden mobility ale odstartuje již tuto sobotu Evropský den bez aut. Klidného nábřeží bez automobilů si lidé mohou podle náměstka primátora Karla Březiny (ČSSD) užít na Smetanově nábřeží a v ulici Křížovnické. Od kavárny Slávie na Národní třídě, po celé délce Alšova nábřeží a na náměstí Jana Palacha budou na návštěvníky čekat zážitky a malé odměny za to, že nechají vozy doma.

Pražané, kteří vyrazí do centra na kolech, mohou využít zdarma servis kol a ti, kteří se k Vltavě vydají pěšky, zase služeb čističe bot. K dispozici bude také půjčovna elektro i běžných kol, bruslí a skákacích bot. Na třech pódiích bude připraven kulturní program. V něm nebudou chybět hudební vystoupení, klauni, loutkové divadlo, soutěže pro děti a kejklíři.

O den později se pro automobily uzavře Václavské náměstí. Od 10:00 do 16:00 budou na něj nebude možné vjet autem. Návrh, který vzešel z pracovní skupiny pro řešení Václavského náměstí, dnes odsouhlasila rada hlavního města. Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) se náměstí uzavře pro všechna vozidla, a to včetně zásobovacích nebo hotelových vozů. Vjíždět na něj budou moct pouze automobily hasičů, záchranné služby nebo policie. Na náměstí bude připraven kulturní program.

Již v pátek bude v Bubenči otevřena nová cyklostezka. Trať dlouhá 850 metrů navazuje na cyklostezku Papírenská - Plavební kanál. V rámci doprovodného programu bude otevřena půjčovna kol, připraven servis nebo exhibice na kolech a tanec.

Karel Čapek

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
26
8. 2017
26.8-2.9.2017 - Seminář, školení
Živá škola Bílé Karpaty
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí