zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Peníze na pražskou čistírnu má sehnat Telička

15.09.2011
Čištění odpadních vod
Peníze na pražskou čistírnu má sehnat Telička

Pražský magistrát má plán, jak z evropských fondů dostat dotace na stavbu čistírny odpadních vod v Troji. Radit se získáním dotace by Praze měla firma BXL Consulting, jejímž spolumajitelem a ředitelem je lobbista a bývalý český eurokomisař Pavel Telička.

Oslovil jej primátor Bohuslav Svoboda (ODS). "Pan Telička by měl dělat základní přístupové rozhovory. To politické otevření prostoru," řekl HN Svoboda.

Někdejší český diplomat Telička se s problémem evropských dotací na pražskou čistírnu odpadních vod už seznámil. "Měli bychom pomoci vyvést jednání ze slepé uličky, ve které se podle všeho nachází," prohlásil Telička.

Zakázka je pro firmu BXL Consulting prý naprosto výjimečná. "Pro veřejné instituce děláme málo. Pracujeme hlavně s korporátními firmami," řekl Telička. Kdy se Praha s lobbistickou firmou dohodne na konkrétních podmínkách zakázky, zatím neví ani on, ani primátor. "Musíme se dopodrobna seznámit, s čím se budeme potýkat. Pokud k nějaké dohodě a smlouvě dojde, seznámíme s ní Evropskou komisi. Cenu v tomto případě necháváme na klientovi," tvrdí Telička.

Ústřední pražskou čistírnu odpadních vod přestaví za 6,22 miliardy korun sdružení firem nazvané ÚČOV Praha, ve kterém jsou společnosti SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik. Vítěze včera určili radní hlavního města. Sdružení firem nabídlo nejnižší cenu i nejlepší technické řešení z pohledu dlouhodobých nákladů. "Kdybychom evropské peníze nezískali, máme v tendru klauzuru, že jej můžeme ukončit," upozornil ovšem primátor.

Tendr od začátku provázely pochybnosti, proto radní v únoru změnily jeho podmínky. Minulý rok přišel bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek s tím, že zakázka je zmanipulovaná. Michálek popsal, že ho jeho náměstek Dušan Fibingr a především Martin Knetig, poradce místopředsedy ODS Pavla Drobila, nutili k jejímu manipulování.

AUTOR: Bedřich Kratochvíl
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí