zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda přerušila jednání o přidělení bezplatných povolenek

15.09.2011
Ovzduší
Politika
Vláda přerušila jednání o přidělení bezplatných povolenek

Vláda na včerejší schůzi přerušila projednávání návrhu na přidělení bezplatných emisních povolenek, které může firmám uspořit desítky miliard korun. Novinářům to dnes po jednání vlády řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, podle kterého je třeba o tomto návrhu ještě diskutovat. Žádost na bezplatné emisní povolenky předložilo ministerstvo životního prostředí, ušetřené peníze by podniky musely investovat do snížení zátěže na životní prostředí. S udělováním bezplatných povolenek několikrát vyjádřil nesouhlas ministr financí Miroslav Kalousek, protože tím o peníze přijde státní rozpočet.

Kalousek dnes novinářům řekl, že má připravené tři varianty, o kterých bude příští týden v pondělí a úterý jednat s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem a ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou. "Snažíme se nalézt řešení, které by nerezignovalo na logické veřejné zdroje, které emisní povolenky představují, a současně nezabrzdí ekologickou modernizaci velkých tepelných zdrojů v ČR. Požádali jsme proto společně o týden přerušení. Jsem přesvědčen, že do příští středy východisko nalezneme. Některé varianty se už rýsují," uvedl Kalousek. Další podrobnosti o svých návrzích nezveřejnil.

Energetické firmy a další producenti škodlivých emisí mají během let 2013 až 2020 získat 108 milionů povolenek zdarma. Další část povolenek si budou kupovat. V roce 2013 bude bezplatně přiděleno 27 milionů povolenek a jejich množství bude každoročně klesat až na nulu v roce 2020. Velkou část bezplatných povolenek by jako jeden z hlavních tuzemských producentů emisí získala společnost ČEZ.

Cena bezplatně udělených povolenek za sedmileté období se odhaduje na zhruba 50 miliard korun. Podle Kalouska by však tyto peníze mohly významně přispět ke stabilizaci rozpočtu. Firmám by proto ministr rád alespoň část těchto bezplatných povolenek prodal.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) však namítá, že podniky jsou při získání bezplatných povolenky zavázány investovat prostředky, pokud možno ve výši odpovídající tržní hodnotě přidělených povolenek, do čistých technologií a dalších ekologických opatření.

"Čeští provozovatelé zařízení by tak měli proinvestovat bezmála 50 miliard korun. Celkový objem investic nahlášených provozovateli zařízení je třikrát vyšší - přesahuje 154 miliard korun a očekávané snížení emisí bude cca 12 milionů tun CO2 (oxidu uhličitého) ročně," uvedlo v žádosti MŽP.

Vláda musí žádost o bezplatné povolenky předložit Evropské komisi do konce září. Kromě ministra financí jsou proti přidělení bezplatných povolenek také ekologické a jiné nevládní organizace, které tvrdí, že kredity jen pomohou energetickým firmám v dalším zvyšování zisků.

Několik odborových svazů, Svaz českých a moravských bytových družstev a stovky jednotlivců podepsaly výzvu, aby vláda udělení bezplatných povolenek neschvalovala. Peníze z prodaných kreditů by podle nich naopak měla využít například pro dotační tituly jako Zelená úsporám či Nový Panel, kterým došly peníze.
Teplárny naproti tomu tvrdí, že bezplatné udělení povolenek bude velmi důležité pro jejich další fungování. V příštích letech budou totiž nuceny snižovat emise a povolenky jim proto přijdou vhod, aby uskutečnily nutné investice. Nedávno zvolený předseda Teplárenského sdružení a expremiér Mirek Topolánek se již nechal slyšet, že jednou z jeho priorit je jednání se zástupci vlády o tom, aby teplárny bezplatné povolenky skutečně získaly.

Povolenky dávají energetickým firmám a dalším velkým producentům emisí právo vypouštět do atmosféry průmyslové plyny. Jedna povolenka se rovná tuně emisí. Průměrná cena jedné povolenky v letech 2013 až 2020 by měla být zhruba 18,40 eura (asi 450 korun).

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí