zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zakázka snů jde do finále

16.09.2011
Sanace, staré zátěže
Zakázka snů jde do finále

Tři roky probíhající megatendr na sanaci ekologických škod se brzy dočká rozuzlení: V úterý ministerstvo financí zveřejnilo cenové nabídky všech tří uchazečů a příští měsíc má vláda rozhodnout, kdo a zda vůbec se stane vítězem.

Teoreticky má největší šanci společnost Marius Pedersen, jež si chce za odstranění škod účtovat 56,8 miliardy korun. Nabídka Geosan Group byla o miliardu dražší, a Environmental Services (ze skupiny J&T) přišly s cifrou až 65,5 miliardy korun.

>>V tomto druhém kole tendru už rozhoduje jen cena,<< potvrdil týdeníku Ekonom náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček.

Přesto je pravděpodobné, že ani Marius Pedersen zakázku nezíská. Tendr kritizují nejen někteří ekonomové, ekologové nebo zástupci Transparency International, ale i premiér a šéf ODS Petr Nečas a koaliční Věci veřejné.

Vidí v něm dvě hlavní rizika: Za prvé vláda nezná reálné náklady sanací, a vítěz by tak mohl přijít k miliardám bezpracně. Druhým rizikem je nedostatečná kontrola odstranění škod.

Zastánce má nyní zakázka pouze v TOP 09. Místopředseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek však už předem zdůraznil, že na vládě nelze tendr >>protlačit bojem<<, ale musela by se na něm shodnout většina vlády (viz Ekonom č. 36/2001).

Podle Nečase je nejpravděpodobnější variantou, že vláda nakonec žádného vítěze neurčí.

Kalousek ovšem namítá, že sloučení sanací do jednoho obřího tendru státu peníze naopak ušetří. A nechal udělat cenové posudky od poradenských firem Deloitte a Ernst & Young. Ty mají být odtajněny až při jednání vlády a má z nich vyplynout, zda je vítězná nabídka pro stát výhodná.

Teoreticky mohla hodnota zakázky dosáhnout až 114 miliard korun - to je celková výše záruk za sanace, k níž se privatizovaným průmyslovým firmám zavázal stát. Odhady reálných nákladů se zatím pohybovaly v rozmezí od 25 (podle nevládních organizací) do 40 miliard (podle ministerstva životního prostředí).

Hlavní výhrady oponentů směřují nejen k ceně, ale i ke skutečnosti, že tato obří zakázka může vést ke kartelizaci celého odvětví a k vytlačení menších firem z trhu.

Sanační práce mají probíhat v řadě průmyslových podniků. Namátkou v koksovnách společnosti OKD, ve firmách ČEZ, Škoda Auto, Vítkovice, Synthesia Pardubice, Spolana Neratovice či v litvínovské rafinerii.

Cenové nabídky


56,8 mld. korun
Marius Pedersen Engineering

57 procent akcií má dánská firma Marius Pedersen, zbytek firma Česká inženýrská architekta Hynka Glosera a rakouská investiční skupina VCT.

57,8 mld. korun
Geosan Group

35,4 procenta akcií ovládá podnikatel Luděk Kostka, zbytek mají firmy s anonymními vlastníky: Duplessa Investments a Britten Development.

65,5 mld. korun
Environmental Services

Stoprocentním vlastníkem je investiční skupina J&T.

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí