zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropský týden mobility se zaměří na alternativy jízdy autem

18.09.2011
Doprava
Evropský týden mobility se zaměří na alternativy jízdy autem

Na problémy se stále rostoucí automobilovou dopravou upozorní od pátku i v Česku celoevropská kampaň Evropský týden mobility. Do projektu je zapojeno víc než 30 států, v České republice se ho účastní zhruba šedesát měst a obcí. Tématem desátého ročníku je alternativní doprava, tedy prezentace výhod používání udržitelných forem dopravy, jako jsou pěší chůze, kolo, ale i tramvaj, autobus či vlak.

"Podporujeme projekty, které nejsou hurá akcí a veřejnost do ničeho netlačí, proto si Evropský týden mobility, kdy se obce samy zapojují a vymýšlí svůj program, zaslouží naši pozornost. Města sama by měla umět nabídnout obyvatelům takové alternativy, aby rozhodnutí nechat svoje auto doma bylo pro lidi výhodné a dostatečně pohodlné, aby bylo logickým vyústěním jejich možností dopravy," uvedl v tiskové zprávě ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

V českých a moravských městech se Evropský týden mobility uskuteční od 16. do 22. září, kdy vyvrcholí Evropským dnem bez aut.

Radnice připravily besedy, výstavy, řada z nich na několik hodin omezí provoz v centrech. V hlavním městě bude soustředěn hlavní program do soboty, kdy se na pro automobilovou dopravu uzavřeném Smetanově nábřeží budou lidé moc seznámit s novými elektrovozidly. Připraven je i další bohatý program včetně hudebních vystoupení. Na sobotu naplánovalo zábavný program na podporu alternativních způsobů dopravy i Brno, v programu je i in-line jízda centrem města. Obyvatele Pardubic pak čeká velký veřejný piknik na Třídě Míru ve čtvrtek 22. září.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí