zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

22.09.2011
Obecné
Krátce - různé

Amerika se mění. Nejpopulárnější zámořská automobilová série Nascar bude od roku 2011 ekologická. Automobily budou na okruzích jezdit na biopalivo vyrobené z patnáctiprocentního ethanolu. Základní surovinou pro jeho výrobu jsou kukuřice vypěstované americkými farmáři. "Chceme ukázat, že šetrné palivo obstojí i v našem extrémním prostředí," řekl Mike Lynch z Nascaru.

Celkem čtrnáct zaměstnanců Národního parku Šumava dostalo výpověď pro nadbytečnost. Oficiálním důvodem je nařízení ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) o úsporách nákladů, v jehož rámci by mělo park opustit do tří let 30 procent ze současných 300 pracovníků. Propuštění zaměstnanci a ekologové ale hovoří o snaze ředitele parku Jana Stráského zbavit se lidí, kteří nezastávají jeho názory na ochranu přírody a nesouhlasí s některými developerskými a stavebními projekty na Šumavě.

Historickou budovu Národního muzea včera opustil čtyřmetrový model mamuta, který se v roce 2006 stal součástí výstavy Lovci mamutů a poté jedním z nejznámějších zdejších exponátů. Model o váze 400 kilogramů byl rozmontován a převezen do depozitáře v Horních Počernicích, protože historickou budovu čeká rekonstrukce. Nové expozice budou přístupné po opravě Národního muzea od roku 2016.

769 vystavovatelů
Tolika vystavovatelům dnes otevře na výstavišti v Praze-Letňanech brány stavební veletrh For Arch 2011. To je podle pořadatelské společnosti ABF o pět procent vystavovatelů méně než loni. Stěžejní téma veletrhu budou nízkoenergetické stavby. For Arch poběží na výstavišti v Praze-Letňanech od 21. do 25. září. Souběžně s hlavní přehlídkou se uskuteční také veletrh vytápění, alternativních zdrojů energie a vzduchotechniky For Therm, veletrh stavění ze dřeva For Wood a veletrh elektrotechniky, osvětlovací techniky a zabezpečovacích systémů For Elektro.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí