zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna podpořila novelu zákona o oběhu osiva

23.09.2011
Zemědělství
Chráněná území
Legislativa
Sněmovna podpořila novelu zákona o oběhu osiva

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o oběhu osiva a sadby, která se týká především osiv určených k ochraně přirozeného prostředí. Jde o osivo užívané převážně v národních parcích či chráněných krajinných oblastech a jeho uvádění na trh. Jak dnes poslancům řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa, týká se to hlavně horských luk a lučních květů.

Novela podle Fuksy zavádí oprávnění s takovýmto osivem obchodovat a další související povinnosti. Změnu legislativy si vyžádala směrnice EU z loňského roku.

Dodavatel, který bude chtít uvedenou směs osiv uvést do oběhu, bude podle nové úpravy muset zažádat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský o povolení. Zároveň bude muset ústav informovat o množství osiva, pro které žádá o povolení, a o výměře a umístění plánovaných lokalit sběru.

Po skončení vegetačního období bude navíc osivářská firma mít povinnost oznámit množství osiva, které uvedla do oběhu. V případě nesplnění povinností bude dotyčnému hrozit pokuta až půl milionu korun. Nyní pro tyto speciální směsi osiv platí stejný režim jako pro konvenční směsi.

V současné době je v ČR evidováno zhruba 700 dodavatelů osiva a sadby. Povinnosti stanovené v novele zákona se mají vztahovat pouze na dodavatele, kteří budou chtít tento specifický druh směsí osiv sklízet a uvádět do oběhu. Ministerstvo zemědělství proto předpokládá, že se úprava dotkne jen velmi malého počtu subjektů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí